Divadlo Jonáša Záborského

Oficiálne bolo Slovenské divadlo v Prešove otvorené 30. januára 1944 v zrenovovanom Mestskom divadle (Historická budova Divadla Jonáša Záborského) slávnostnou premiérou hry Ferka Urbánka Škriatok.

I keď divadlo začínalo ako činoherné, zakrátko sa na programoch začali objavovať tituly hudobných diel, čo viedlo v roku 1948 k vzniku novej samostatnej umelecko-interpretačnej zložky – súboru spevohry. Prvá spevoherná premiéra, Poľská krv Oskara Nedbala, sa konala 13. októbra 1948. Dramaturgia spevohry systematicky siahala nielen po tvorbe klasických velikánov operety, ale sledovala všetky nové trendy. Od 60-tych rokov priniesla muzikály a ponúkla aj niekoľko pokusov slovenskej pôvodnej tvorby.

Divadlo Jonáša Záborského
Od 70-tych rokov jednou z dôležitých charakteristík smerovania činohry bolo priam pravidelné uvádzanie nových slovenských titulov. Aj preto sa od roku 1989 stalo Divadlo Jonáša Záborského miestom, kde sa uskutočnilo niekoľko ročníkov Festivalu inscenácií pôvodných slovenských hier.

V 70-tych rokoch sa objavili i prvé pokusy o štúdiovú tvorbu, ktorou sa oba súbory snažili etablovať aj na pôde netradičných divadelných priestorov, titulov a koncepcií. Svojím spôsobom bol pokračovaním týchto ambícií a zároveň i hľadaním nových ciest (po presťahovaní sa súborov do novej budovy Divadla Jonáša Záborského) v 90-tych rokoch unikátny divadelný experimentálny projekt režiséra Petra Scherhaufera: Kemu ce treba, Kde leží naša bieda a Bocatius 98 – Open air environment.Divadlo Jonáša Záborského

Dňa 14. septembra 1990 bola otvorená nová budova Divadla Jonáša Záborského, prvá špecializovaná budova divadla na Slovensku v histórii Československa s očakávaním, že Historická budova DJZ poslúži po rekonštrukcii divadlu aj prvému slovenskému divadelnému múzeu.

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove je jediné slovenské profesionálne divadlo v Prešovskom kraji – najväčšom kraji na Slovensku. Nachádza sa v južnej časti centra na Námestí legionárov 6 v meste Prešov – tretie najväčšie mesto na Slovensku. Divadlo Jonáša Záborského je zároveň aj najvýchodnejšie umiestnené divadlo v Slovenskej republike.

Nová budova Divadla Jonáša ZáborskéhoNovostavba divadla je riešená ako dvojscénová (budova v budove) – Veľká scéna (Hlavná divadelná sála) a Malá scéna (Experimentálna sála – štúdio). Panoramatické (cinerámové) divadlo – hlboko zakrivené, širokouhlé – takto je realizovaná Veľká scéna s kapacitou hľadiska 651 miest. Veľká scéna Divadla Jonáša Záborského má najväčší proscéniový otvor – široký 32 metrovvysoký 10 metrovmodernú javiskovú technológiu. Hľadisko Veľkej scény je riešené ako amfiteáter s vynikajúcou viditeľnosťou a pohodlím, ktoré má aj Malá scéna.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s