Hrad Modrý Kameň

Hrad Modrý Kameň sa skladá z hornej časti goticko-renesančnej zrúcaniny na bralnatom návrší a dolného barokového kaštieľa. Počiatky jeho vzniku siahajú do roku 1137. Majiteľmi až do polovice 19. storočia bola uhorská šľachtická rodina Balašovcov, do ktorej patril aj významný uhorský renesančný básnik Valentín Balaša.Hrad Modrý Kameň Hrad sa už v 13. storočí stal významnou protitatárskou pevnosťou. Po bitke pri Moháci 1526 Turci zabrali väcšiu cast Uhorska. Modrokamenský hrad mal výhodnú polohu a stal sa jedným zo strategických bodov obrany Uhorska pred Turkami. Hrad patril do Podunajského obranného pásma, ktoré siahalo od Muráňa po Nové Zámky. Toto obranné zloženie malo 35 pevností. Jeho stredovekú podobu zotreli casté prestavby a opravy, vyvolané tureckým nebezpečenstvom. Roku 1576 sa ho predsa len zmocnili Turci a držali ho vo svojich rukách až do roku 1593. Poškodený hrad, ktorý sa znovu vrátil do vlastníctva Balašovcov, opravili v rokoch 1609 – 1612, v druhej polovici 17. storocia bol však opät zničený. Dalšie rozsiahle opravy sa vykonávali v rokoch 1680 – 1681. V roku 1730 postavil Gabriel Balaša na zrúcaninách dolného hradu barokový kaštieľ, ku ktorému apoštolský gróf Pavol Balaša pristavil kaplnku sv. Anny. V polovici 19. storočia skončila sága rodiny Balašovcov na Modrom Kameni. Majiteľom sa stal haličský gróf Forgách, po ňom gróf Károlyi. Jeho dcéra Gabriela Almášiová ho v roku 1923 predala štátu a odsťahovala sa do Maďarska. Od tých dôb je v rukách štátu. V súčasnosti v kaštieli sídli Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, jediné svojho druhu na Slovensku.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek je špecializované múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou, zamerané na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla, dejín a vývoja detskej hračky, ako aj dejín regiónu, v ktorom sa múzeum nachádza. Kultúrno-umelecké, historické, archeologické a národopisné zbierky, ktoré múzeum v rámci svojej špecializácie zhromažďuje, odborne spracováva a ochraňuje, sú sprístupnené verejnosti formou stálych expozícií, výstav a rôznorodých kultúrnych aktivít, ktoré sa tešia veľkej obľube najmä u detí a mládeže. Zaujímavosťou je historická expozícia zubnej techniky, jediná svojho druhu v strednej Európe, ktorú v priestoroch múzea dlhodobo prezentuje Slovenská komora zubných technikov. Hradný objekt tvoria zrúcaniny starého gotického hradu a budova barokového kaštieľa, v ktorej sídli múzeum. Okrem výstav sa na hrade usporadúvajú aj viaceré zaujímavé podujatia a festivaly.

Hrad Modrý Kameň sa nachádza v obci Modrý Kameň   v banskobystrickom kraji v okrese Veľký Krtíš. Obec leží v doline potokov Krtíšok a Riečka na styku Ipeľskej kotliny a Krupinskej výšiny. Nadmorská výška v strede obce je 240 m n. m. a v chotári 200–504 m n. m. Južná časť chotára je zväčša odlesnená pahorkatina z treťohorných morských uloženín s uhľonosnou modrokamenskou (pôtorskou) fomáciou v podloží. Severná časť je vrchovina, ktorú tvoria členité chrbty Krupinskej výšiny z andezitických tufitov. Zalesnená je bukovým a dubovým porastom. Má hnedé lesné a illimerizované pôdy.

Podľa sčítania obyvateľstva v roku 2001 bol Modrý Kameň najmenším mestom na Slovensku podľa počtu obyvateľov.Obec Modrý Kameň

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s