Mesto Svit

Mesto Svit je svojou rozlohou 4,5 km² najmenším mestom na Slovensku, je situované v  juhozápadnej časti Popradskej kotliny. Rieka Poprad je najvýznamnejším vodným tokom mesta. V súčastnosti má cez 7400 obyvateľov.

Založenie mesta Svit

Mesto SvitSvit je mláde mestečko, ktorým je oficiálne od 30. mája 1962. Pôvodne v tejto lokalite bola ako prvá vybudovaná továreň na syntetické vlákna, ktorú začal budovať Tomáš Baťa po tom čo sa mu obecné zastupiteľstvo Veľkej rozhodlo odpredať pozemky v roku 1934. Zamestnanie získalo množstvo ľudí a tak sa začalo s výstavbou tehlových obytných domov, ktoré sa zachovali do dnes a sú označované ako Baťové domy, tvoria takzvanú červenú kolóniu. Na pamiatku zakladateľa mesta Tomáša Baťu je v miestnom parku socha s jeho podobizňou. Chemosvit, a. s., Tatrasvit, a. s. mali a aj v súčastnoti majú hlavný podiel na na rozvoji mesta.Socha Tomáša Baťu Svit

Svit obklopuje nádherná príroda, tvorí ju predhorie Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry. Lopušná dolina vzdialená 3 km od mesta  sa stáva ideálnym miestom na letné ale hlavne zimné aktivity. Nadšenci lyžovania a zimných športov môžu využiť 3 vleky, svahy s umelým zasnežovaním a lyžiarsku školu.

Cez Svit vedie cyklistický chodník z Popradu do Lopušnej doliny popri rieke Poprad. Poskytuje krásny výhľad na Vysoké Tatry a okolie. Pri chodníku je možnosť občerstvenia v reštaurácii Koliba, kde je okrem ubytovacích a reštauračných služieb možnosť príjemného oddychu.

Pre tých, ktorí obľubujú kvalitnú adrenalínovú zábavu sú tu Motokáry Tatry. Nachádzajú na druhom poschodí bývalej výrobnej haly vo Svite, kde môžete využiť aj príjemné posedenie v bare.

Reštaurácia Koliba Svit

V meste sa dá aj kultúrne a športovo vyžiť, slúžia na to dva Domy kultúry, Krytá plaváreň s rehabilitačným strediskom, Športová hala, tenisové kurty, Kolkáreň, viacúčelový štadión a dve novopostavené hokejbalové ihriská, ktoré v zimnom období slúžia ako verejné klziská.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s