Kežmarský hrad

Kežmarský hrad je mestský hrad gotického štýlu. Objekt patrí do siete hradov v Spišskom regióne. Hrad sídli na okraji mesta Kežmarok.

Kežmarský hrad

História hradu

Prvá písomná zmienka sa datuje na 15. storočie, jeho majiteľom bol Imrich Zápoľský, za ktorého dochádza k výstavbe neskorogotického hradu, veže, opevnenia s baštami i kaplnky. V 16. storočí hrad vyhorel, neskôr ho dal Ján Rueber zrekonštruovať.  Najsvetlejšie obdobie hradu bolo počas vlastníctva rodiny Thököly. Nádvorie bolo skrášlené fontánou a interiér bol vyzdobený talianskými umelcami. Nad portálom vstupnej veže sa nachádza tabuľa zobrazuje erb Štefana I. Thökölyho a jeho manželky Kataríny Thurzovej. Po potlačení povstania Imricha Thökölyho, hrad pripadol do vlastníctva mesta Kežmarok. Neskôr mesto dalo postaviť vojenskú kasáreň, na mieste západnej hradby a  koniareň prestavalo na mestskú nemocnicu. Na začiatku 20.storočia hradné strechy zachvátil požiar. V roku 1931 bolo v hradnej veže zriadené Mestské múzeum. Počas druhej svetovej vojne sa zdržiavalo gestapo. Došlo tu i k viacerým popravám partizánom.

Expozície

Medzi najnovšie expozície patrí – expozícia historických vozidiel a hasičskej techniky, návštevníci hradu môž obdivovať jedinečné kúsky automobilov a motoriek. Jedným z najzaujímavejších modelov je Praga Alpha Phaeton, v ktorej Tomáš Baťa cestoval po Poprade a okolí. Expozičné kúsky pochádzajú od členov Veteran Car Club z Popradu a Kežmarského múzea. V meštianskom dome na Hlavnom námestí 55 je prístupná expozícia meštianskej bytovej kultúry na Spiši. Vystavené predmety oboznamujú s bývaním šľachtických vrstiev od polovice 17. storočia po koniec 19. storočia. Súčasťou tejto expozície je i ukážka odevov i šperkov, obrazov a fotografií.

Výstavná sieň

V meštianskom dome na ulici MUDr. Alexandra č. 11 bola zriadená výstavná sieň múzea. Meštiansky dom vďaka zachovanej gotickej i renesančnej architektúry, patrí taktiež medzi historické pamiatky vyhľadávané turistami.

Kežmarský hrad- slávnosti

Kežmarský hrad je historickou dominantou mesta Kežmarok. Jeho bohatá história, zachovalý stav a obdivuhodné expozície, nie len na hrade, ale i v meštianskom dome na Hl. námestí 55 sú lákadlom pre mnohých milovníkov histórie. Okrem toho sa na hrade každoročne konajú rôzne slávnosti a akcie. Výhodou je vstup do celého areálu Kežmarského hradu, vyhliadkovej veže i hradnej kaplnky.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s