Hrad Kremnica

Hrad KremnicaHrad Kremnica predstavuje komplex stredovekých budov mesta Kremnica. Komplex bol budovaný v období od 13. do 15. storočia a pozostáva zo šiestich objektovKostol sv. Kataríny, Románsky karner, Radnica, Malá a Severná veža. Okolie obopína ochranné opevnenie, na ktoré nadväzuje mestské hradby s bránou a tromi baštami. Hradby sú považované za jedny z najzachovalejších na Slovensku. Mestský hrad Kremnica je zaradený do kategórie národná kultúrna pamiatka.

Expozíciu barokové plastiky tvoria dva súbory plastík. Prvá pochádza z barokového oltára Kostola sv. Kataríny. Kostol sv. Kataríny, ktorý bol postavený v 14/15. storočí ako neskorogotická stavba. Medzi prístupné časti kostola patrí severné a južné oratórium a návštevníci musia použiť točité kamenné schodisko. V kostole určite návštevníci neprehliadnu organ a hlavný oltár. Okrem hlavného oltára sa tu nachádzajú i štyri bočné oltáre, ktoré sú krásne zdobené. Druhá plastika predstavuje Románsky karner. Karner je najstaršou časťou hradného komplexu. V pivničnej časti sa nachádza sprístupnená kostnica a v hornej časti kaplnka s gotickými maľbami. Karner bol v minulosti súčasťou niekdajšieho cintorína, ktorý sa nachádzal okolo v súčasnosti už neexistujúceho kostola sv. Michala. Expozícia v Malej veži – ponúka návštevníkom exponáty historických zvonov, ktoré pochádzajú z dielní kremnických majstrov, okrem kópií sú vystavené i originály. Unikátom je najväčší zvon – Urban, ktorý sa datuje do 16. storočia a jeho priemer je viac ako 1,65 m. Posledná expozícia je venovaná obrane mesta a nachádza sa v Severnej veži. Táto expozícia sa skladá z rôznych dobových zbraní a cielom obrannej expozície je oboznámiť návštevníkov s fortifikačným systémom mesta.

Hrad Kremnica

Mestský hrad bol pôvodne postavený za účelom kráľovskej pevnosti a stráženia výnosov z ťažby drahých kovov vyrobených v kráľovskej mincovni. Hrad bol i sídlom komorského grófa, ktorý bol zástupcom kráľovského úradu. Počas svojej histórie boli hradné objekty niekoľkokrát ničené požiarom, našťastie sa zakaždým podarilo zabezpečiť rekonštrukciu. V rokoch 1976 – 1996 bol areál mestského hradu Kremnica podrobený rozsiahlej obnove.

Celková prehliadka mestského hradu trvá takmer dve hodiny. A okrem historických objektov môžu návštevníci zavítať i do Múzea mincí a medailí.

Mesto Kremnica

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s