Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo je najdôležitejším zariadením, ktorého poslanie je povzniesť kultúrnu stránku Slovenska. SND sídli v dvoch budovách – Historická budova a Nová budova SND.

Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo funguje už od roku 1920 a počas jeho pestrej histórie prinieslo divákom tisícky kultúrno-zábavných predstavení. Na mieste, kde dnes stojí historická budova SND, stálo už od roku 1776 mestské divadlo, ktoré dal postaviť gróf Juraj Csáky. Novú budovu SND navrhli architekti Martin Kusý, Pavol Paňák a Peter Bauer. Divadelné priestory sú s kapacitou približne 1700 miest pre návštevníkov. Okrem novej budovy SND sa využíva i historická budova. V oboch budovách sa striedavo konajú predstavenia či už operné, činohry alebo balet. Hlavná divadelná sezóna prebieha od septembra do konca júna. V súčasnosti SND pozostáva z troch stálych profesionálnych súborov a to – Činohry, Opery a Baletu.

Slovenské národné divadlo

Činohra

Činohra SND sa začína formovať v marci 1920, vtedajší umelecký zbor tvorili členovia Východočeského divadla a preto mnohé činohry boli hrané českými hercami v češtine. Až o rok neskôr začínajú vystupovať prví slovenskí herci ako Andrej Bagar,  Ján Borodáč, Hana Meličková, Oľga Országhová-Borodáčová, Jozef Kello i Gašpar Arbét. V súčasnosti v Činohre SND vystupujú známi slovenskí hereckí predstavitelia ako -Božidara Turzonovová, Kamila Magálová, Diana Mórová, Alexander Bárta, Štefan Bučko, Ladislav Chudík, Ján Koleník, Jozef Vajda a mnohí ďalší. Známymi predstaveniami boli napríklad – Amadeus, Madam Bovary a mnohé ďalšie.

Opera

Opera je nenahraditeľnou súčasťou kultúry na Slovensku už tri storočia. Bratislava ako historické mesto uhorských kráľov malo divadlo vrátane opery svoje zastúpenie. Z neďalekej Viedne do Prešporku prichádzali i talianské operné spoločnosti. Významnými zahraničnými prezentáciami Opery SND patrila účasť na festivale v Edinburghu, zájazdy do Paríža i Japonska. Legendárnou inscenáciou sa stala opera – Eugen Onegin. V roku 2004 pod vedením SND sa po prvýkrát uskutočnil Medzinárodný festival hudobného divadla.  Medzi popredné osobnosti divadelnej opery patril i Jozef Bednárik, ktorý vytvoril kvalitnú a originálnu opernú scénu. K operným osobnostiam Slovenského národného divadla patria – Ľubica Vargicová, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis, Andrea Danková atď.

Balet

Slovenské národné divadloTreťou významnou súčasťou SND je Balet. Začiatky Baletu SND sa viažu na spoluprácu s českými kolegami. V súčasnosti pôsobí na baletnej scéne nová generácia slovenských choreografoch – Ján Ďurovčík, Libor Vaculík, Igor Holováč a Ondrej Šoth. Novodobá baletná scéna sa vyznačuje úzkou a intenzívnou spoluprácou so zahraničím.

Slovenské národné divadlo svojim rozmanitým programom, skvelými hereckými výkonmi, vrátane atmosféry sa zaraďuje medzi svetové kultúrne inštitúcie. Návšteva SND prináša nejednému divákovi nezabudnuteľné kultúrne zážitky.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s