Liptovské Sliače – Archa Locus

Archa Locus bol rímsko – katolícky kostol sv. Šimona a Júdu z roku 1326. V roku 1994 prišiel miestny obyvateľ s nápadom obnoviť kostol v podobe archy. Pri vytváraní umeleckej stránky interiéru pomáhali výtvarníci zo Slovenska i zahraničia.Archa Locus

V minulosti sa stavbou chrámu práve vo Vyšnom Sliači zaoberal pán profesor Kútnik, správca miestnej farnosti. Obyvatelia Sliačov sa k nej pravidelne vracali, ale nahlas ju vyslovil v roku 1994 obyvateľ Vyšného Sliača Ján Ondrejka. Zorganizoval anketu, ktorá vyznela v prospech rozhodnutia stavby kostola a vtedy Ján Ondrejka oslovil architektov Petra Abonyiho, Jozefa Hyravého a statika Ing. Vladimíra Konfála, ktorí pochádzajú z mesta Ružomberok, aby navrhli projekt novostavby kostola. Rozhodnutie v plnej miere podporil aj miestny pán farár Rudolf Pitoňák, ktorý je veľkou mierou nápomocný nielen staviteľom kostola, ale aj výtvarným tvorcom, pre ktorých je zdrojom cenných informácií v liturgických zákonitostiach. Primárna myšlienka postaviť kostol ako “ARCHU” vzišla zo spoločných rozhovorov architektov, ktoré neraz viedli v krajine, v ktorej sú obaja citovo hlboko zakorenení.

Podobných stavieb, akou je sliačska Archa na Slovensku nie je veľa, ak vôbec sú.Archa Locus Už dávno nie je regionálnou záležitosťou. Organizátori a projektanti stavby založili kvôli výtvarnému dotvoreniu interiéru a exteriéru kostola Nadáciu ARCHA LOCUS, ktorá by mala pomôcť finančne a odbornou garanciou zrealizovať náročné výtvarné diela od výtvarníkov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska a Francúzska. Do prípravného procesu vstúpilo celé ružomberské výtvarné združenie Rozeta a maďarské výtvarné združenie Artéka. Medzinárodný výtvarný dialóg vedú umelci zvučných mien.

Archa Locus je od roku 2000 pýchou Liptovského regiónu. Nachádza sa v obci Liptovské Sliače. Obec leží v okrese Ružomberok, má okolo 3 830 obyvateľov. Leží v Liptovskej kotline a v chotári je Štátna prírodná rezervácia Sliačske travertíny s mofetovým prameňom.

Liptovský kraj je nesmierne bohatý na prírodné krásy, nadherné a rozmanité horstvá, klenoty neživej prírody a historické pamiatky. Sliače nie sú nijakou výnimkou a aj vy sa môžete pokochať množstvom čarovných zákutí.

V obci Liptovské Sliače sú vhodné podmienky pre športové vyžitie v každom ročnom období. Nachádzajú sa tam dve trávnaté futbalové ihriska, multifunkčné ihrisko s umelou trávou. Asfaltová plocha s mantinelmi v lete sa mení na basketbalové ihrisko a v zimeArcha Locus na klzisko, kde sa hráva hokej. Milovníci tenisu môžu využívať tenisové kurty s antukovým povrchom, ako aj asfaltovú plochu.

V každej časti obce sa nachádzajú detské ihriská, jedno je aj pri kultúrnom dome, ktoré vytvorilo materské centrum Pramienok. Na futbalovom štadióne je vybudovaná tribúna, sauna, fitnes centrum. Okolie Liptovských Sliačov poskytuje dobré možnosti na cykloturistiku, v zime sú tu vynikajúce trate pre bežecké lyžovanie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s