Chata pod Soliskom

Chata pod Soliskom sa nachádza na svahu Predného Soliska vo výške 1840 m.n.m., priamo nad Štrbským Plesom, je najmladšou vysokohorskou chatou vo Vysokých Tatrách. Chata je v prevádzke počas celého roka a je prístupná buď sedačkovou lanovkou zo Štrbského Plesa alebo po modrom značkovanom chodníku vedúcom zo Štrbského Plesa do Furkotskej doliny.

Na mieste kde stojí chata bolo najprv more. Počas treťohorného vrásnenia vznikol popri iných aj vrch Solisko. Trochu neskôr, v dobe ľadovej odišli posledné dinosaury a vzápätí nato lúku obsadili prví štrbskí urbárnici. Keď sa im podarilo Solisko ako tak vyčistiť od kosodreviny, nastúpili ovce.

Chata pod Soliskom

Chatu postavili v roku 1944 ako relaxačné miesto pri najdlhšom lyžiarskom vleku v Československu. Už vtedy patrilo k bontónu občerstvovať sa počas lyžovania. O rok neskôr začali chatu používať partizáni. Oceňovali najmä prekrásny výhľad do podtatranskej kotliny obsadenej Nemcami a tak isto aj mnoho slnečných dní a vynikajúcu klímu. V roku 1943 sa začalo s výstavbou chaty na Soliskovom hrebeni a v roku 1928 si rozvoj lyžiarstva vynútil postavenie lyžiarskeho skokanského mostíka v Mlynickej doline. V roku 1935 boli na Štrbskom Plese usporiadané lyžiarske majstrovstvá sveta v severských disciplínach. Do roku 1952 bol  mostík najväčším česko-slovenským lyžiarskym mostíkom V roku 1944 bolo slávnostné otvorenie útulne pre zimné obdobie a v pol.60.rokov sa začal budovať športový areál na začiatku Chata pod SoliskomMlynickej doliny, ako dejisko lyžiarskych Majstrovstiev sveta. Neskôr, v rokoch 19701973 chatu prevzala Tatranská správa účelových zariadení SO ČSZTV a nasledujúce roky patrili viacerým zásadným úpravám a opravám, zrušila sa nefunkčná nocľaháreň, čím sa zväčšila jedáleň, zmenil sa interiér, urobený bol vonkajší náter. V roku 2003 bola chata rozmontovaná do základov a na jej mieste vybudovaná nová, rozšírená chata s terasou.

Chata pod Soliskom poskytuje ubytovanie v turistickej nocľahárni, k dispozícii je 8 lôžok (trojposchodové postele). V prípade, že je nocľaháreň plne obsadená poskytujú aj núdzové ubytovanie, vo vlastnom spacáku na podlahe v jedálni. Kúpeľňa je mimo izby.

Stravovanie poskytujú v jedálni s kapacitou 70 miest, v peknom počasí je k dispozícii aj vyhliadková terasa s kapacitou tiež 70 miest. Personál vám poskytne tiež obedové menu pre uzavretú spoločnosť, ako sú rôzne firemné akcie Chata pod Soliskoma stretnutia, narodeninové oslavy, výročné schôdze pre horolezecké a športové kluby. Po telefonickom dohovore vedia poskytnúť aj špeciálne menu na požiadanie.

Celoročne 24 hodín denne vám Chata pod Soliskom ponúka teplú stravu, nápoje, informácie a ubytovanie. Okrem týchto vymožeností vám ponúka celkom zdarma solárium na slnečnej terase a k tomu jedinečný výhľad na Kriváň, Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s