Kaštieľ Mojmírovce

Asi 15 km od krajského mesta Nitra leží obec Mojmírovce. V strede obce sa nachádza rozsiahly chránený park, uprostred ktorého je umiestnený barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia, ktorý sa spája s menom rodu Huňadyovcov, Kaštieľ Mojmírovce.Kaštieľ Mojmírovce
História kaštieľa súvisí s obdobím po ukončení tureckých vojen, kedy sa do pôvodných obydlí začali vracať utečenci, ktorí tvorili pôvodné predvojnové obyvateľstvo. S nimi prišlo aj mnoho novousadlíkov – prisťahovalcov. V tomto období sa po prvýkrát objavuje v dedine, vtedy zvanej URMÍN, meno rodu Huňadyovcov. Zemania Ondrej a Ladislav Huňady – prišli do Urmína v roku 1675. Postupne sa stali vlastníkmi najväčších nehnuteľností a tým aj najmajetnejšou rodinou v dedine. V roku 1721 dal postaviť Imrich Huňady veľký kaštieľ v barokovom slohu. Neskôr, po požiari, bol kaštieľ prestavaný v klasicistickom slohu. Súčasťou panstva rodiny Huňadyovcov bol okrem kaštieľa aj rozsiahly park s množstvom exotických stromov, krovín a rastlín, ktorý patril v nasledujúcich desaťročiach medzi najkrajšie parky Horného Uhorska. Plavecký bazén v Kaštieli MojmírovceRaritou bol skleník – botanická záhrada, ktorá sa bohužiaľ do dnešných dní nezachovala. Na mieste, kde stála botanická zimná záhrada rodu Huňadyovcov, je dnes plavecký bazén. Samotný interiér bazéna je jedinečný  a i dnes  pripomína zimnú záhradu. Na jeho strope sa nachádza jedna z najväčších  súčasných malieb na Slovensku, “Kvety orchideí”, od  akademickej maliarky Jany Farmanovej–Šabíkovej.

Pýchov rodu Huňadyovcov bol žrebčín, v ktorom chovali ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 zorganizoval v Urmíne Jozef Huňady, podľa moderných pravidiel,  prvé verejné konské dostihy v Rakúsko-Uhorsku.  Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní.

Súčasťou kaštieľa  je tiež  sála, pripomínajúca všetkým návštevníkom, že Mojmírovce rodiskom grófa Grasalkoviča. Steny sály zdobia portréty samotného Antona Grasalkoviča a jeho panovníčky Márie Terézie v životnej veľkosti,  od akademickej maliarky Jarmily Veľkej, vyrezávané makety najvýznamnejších stavieb, ktoré dal gróf postaviť,  dobové erby, brnenia a veľkoplošný oblúkový obraz s výjavom  znázorňujúcim korunováciu Márie Terézie, od akademickej maliarky Táni Žitňanovej.

Po viacerých rekonštrukciách sa z kaštieľa a bývalého Žrebčína stalo moderné hotelovékongresové zariPark pred Kaštieľom Mojmírovceadeniekomplexnými službami v cestovnom ruchu. Barokovo – klasicistický kaštieľ v Mojmírovciach je nielen významnou dominantou obce, ale aj kultúrnym, turistickým vzdelávacím strediskom Nitrianskeho kraja.

Staré historické priestory sú v izbách samotného kaštieľa premietnuté do nového, moderného vzhľadu, ktorý harmonizuje so starobylým jadrom budovy. Výrazná farebná odlišnosť tapisérií a vysoké stropy dodávajú izbám historický charakter a komornú atmosféru. Všetky izby podčiarkuje minulosť a zároveň spĺňajú najmodernejšie podmienky hotelového ubytovania.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s