Park Považský Inovec – turistika

Park Považský Inovec  sa rozprestiera na území západného Slovenska.  Zo severnej strany ho ohraničujú Biele Karpaty   a Strážovské vrchy, západná časť pohoria Považského Inovca patrí do povodia rieky Váh, východná strana do povodia rieky Nitry a z južnej strany susedí s Podunajskou pahorkatinou. Park Považský Inovec zaberá plochu cca 600km2. Park Považský Inovec je zaradený medzi prírodné rezervácie.

Pánska Javorina- Považský Inovec

V 13. storočí bolo územie Považia vo vlastníctve – Matúša Čáka Trenčianskeho – pána Váhu a Tatier. Objavené pozostatky živočíchov druhohôr – skameneliny druhohôr – amonity a belemity svedčia o prítomnosti mora.

Väčšia plocha Považského Inoveca je zalesnená – duby, javory, hraby i horské druhy a vo vyšších polohách sú rozšírené bučinové porasty. V nižších polohách sú zastúpené najmä suchomilné a teplomilné rastliny.  Prirodzenými obyvateľmi regiónu sú – líšky, vlci, muflóny, motýle a viacerý hmyz,  v menšom množstve – medvede, rysy.

Bradlá - Považský InovecNajvyššími vrchmi sú –  Inovec, ktorý dosahuje 1042 m, Panská Javorina s 943 m a Marhát  748 m. Najvyšším bradlom  je Chmeľová s nadmorskou výškou 925 m n. m. a druhým najvyšším je bradlo Vršatec – Javorník  s výškou 898 m n. m. Medzi najnavštevovanejšie turistické a lyžiarske centrá patrí – stredisko Veľká Javorina, Kalnica, Inovec, Bezovec, Selec, Podhradie. Unikátnym lyžiarskym strediskom sú Piesky, kde turisti môžu vyskúšať lyžovanie na tráve.

Turistické trasy parku Považský Inovec

V parku Považský Inovec je rozšírená sústava rôznych turistických trás. Bezovec-Považský InovecModrá farba – zahŕňa 8 trás – Panská javorina-Prašice;Beckov-Pánska Javorina; Chodník sv. Cyrila a Metoda;Lúka-Bezovec;Hrádok-Sedlo pod Skalinami;Chodník sv. Cyrila a Metoda;Piešťany,kolonádový most-Čertova pec(motorest);Sedlo pod Skalinami-Podhradie. Trasa modrej farby je dlhá 77km. Červená farba – zahŕňa 7 trás – Hlohovec-Bezovec;Bezovec-Chata pod Inovcom;Chata pod Inovcom-Trenčín; Sedlo Gajda-Visiace skaly; Tri boky-Útulňa izba; Nad Studnicami-Prameň pod Jakubovou a turistika Prameň pod Prielačinou. Trasy červenej farby predstavujú dĺžku 65km. Trasa zelenej farby predstavuje 6 trás – Nové Mesto nad Váhom-Mníchova Lehota; Duchonka-Panská javorina; Trhovičná lúka-Horáreň Modrová; Piešťany-Čertova pec (motorest); Podhradie-Bezovec;Nitrianska Blatnica-Trhovičná lúka; dĺžka zelenej trasy je 56km. Posledná turistická trasa – žltej farby obsahuje 6 trás – Panska Javorina-Nemečky; Zrúcanina hradu Tematín-Pod Prieľačinou; Piešťany,kolonádový most- Čertova pec(motorest); Trenčianske Jastrabie-Nad Krásnou dolinou; Jurko,bývalá horáreň-Sedlo Marhát; Jalšové-Ovčia skala. Trasa žltej farby je najkratšia trasa a predstavuje 34km.

K oblasti Považského Inovca patrí i vodná nádrž Duchonka, ktorá je vyhľadávaná najmä počas letnej sezóny. Okrem Duchonky sa turisti môžu osviežiť počas letných horúčav pri sústave vodných jazier v obci Drahovce. Najznámejšou vodnou nádržou tejto oblasti je Sĺňava pri Piešťanoch. Park Považský Inovec je vyhľadávanou turistickou oblasťou. Svojou atraktívnosťou – pannenskou prírodou a bohatými turistickými trasami sa každoročne zvyšuje počet turistov. V roku 2011 vznikla i myšlienka vybudovať sieť cykloturistických trás v pohorí Považského Inovca a do budúcnosti sa očakáva i realizácia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s