Hrad Pajštún

Hrad Pajštún sa nachádza 20 minút autom od mesta Bratislava nad obcou Borinka. Pochádza z 13.storočia a patril do sústavy hradov vHrad Pajštún Malých Karpatoch, ktoré chránili severozápadnú hranicu Uhorského štátu. V roku 1809 ho zničili napoleonské vojská a od tej doby leží v ruinách. Z obce Borinka vás k hradu zavedie turistický chodník. Hrad nie je cieľom len pre turistov, ale na hradnom brale sa stretávajú aj horolezci, pre ktorých je to výborné miesto pre nácvik lezeckých postupov.

Hrad Pajštún využívajú nielen horolezci, ale aj turisti, pretože je z hradu krásny výhľad na okolie, vidno až do Rakúska na známy zámok Schloßhof.

Začiatky kráľovského hradu siahajú do 2. polovice 13. storočia. Doložený je v roku 1273. Najstarší majitelia mali spoločné panstvo so Stupavou, kam sa neskôr aj vrátili. Od 14. storočia patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka nepretržite až do roku 1526, keď rod vymrel a majetky sa dostali do rúk Serényovcov a neskôr Salmovcov. V r. 1592 až 1863 patril Pálffyovcom, neskôr Károlyovcom. Hrad vyhorel v polovici 18. storočia, čiastočne ho opravili a naďalej používali. Od 1809, keď ho demolovali napoleonské vojská, leží v ruinách.

Stredoveký hrad, z ktorého sa zachovali iba zvyšky muriva, podstatne prestavali v období renesancie. Hrad PajštúnZo 16. storočia pochádza na svoj čas moderné renesančné opevnenie, ktoré sa opieralo o mohutný rondel, na ktorom sa dali umiestniť delá. Opevnenie dokončili v roku 1550, ďalej ho zdokonaľovali v priebehu 17. storočia Pálffyovci, ktorí ukončili základnú prestavbu hradu a jeho rozšírenie už v roku 1619. Ešte väčšie zmeny nastali pri stavebných úpravách v polovici 17. storočia, keď nanovo prestavali obytné budovy a vybudovali ďalšie vonkajšie opevnenie.

Hradné budovy sa zachovali vo fragmentoch okolo ústredného nádvoria, ktorého plochu prekrýva násyp z poškodených murív. Najsúvislejšie je obvodové murivo palácov a opevnení vstavaných do masívu hradného brala, so zachovanými otvormi okien, arkierov, vstupov, v murive s odľahčovacími oblúkmi a stopami po klenbách. Najpôsobivejšie sú krakorce niekdajšej pavlače nad vstupom s neskororenesančnou výzdobou v podobe maskarónov z roku 1619, ktoré svojou rôznorodosťou dokumentujú nároky staviteľa na architektúru a jej umelecké stvárnenie.

Z obce Borinka, od kostola vedie červená turistická značka až k zrúcaninám hradu. Zaparkovať možno neďaleko kostola, Obec Borinkapred hostincom “Pod Pajštúnom”. Cesta vedie okolo hostinca, krátko cez obec, potom poľnou cestou a lesným chodníkom.

Z Pajštúna sa možno žltou turistickou značkou dostať k zrúcaninám Dračieho hrádku alebo opačným smerom ku kaštieľu v Stupave. V obci je rímskokatolícky kostol Božského Srdca Ježišovho z roku 1864 a kaplnka Najsvätejšej Trojice z roku 1750. V katastrálnom území obce sa nachádza časť prírodnej rezervácie Pod Pajštúnom.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s