Chata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom plese (v minulosti známa ako Brnčalova chata alebo hovorovo Brnčalka) je pre mnohých návštevníkov Chata pri Zelenom pleseVysokých Tatier najobľúbenejšou chatou. Leží v krásnom prostredí na konci Doliny Zeleného plesa vo výške 1551m n.m. K “Brnčalke” je jednoduchý prístup buď z parkoviska pri Kežmarskej Bielej vode po žltej značke alebo priamo z obce Tatranská Lomnica po žltej do Tatranských Matliarov a potom po modrej ktorá sa napojí na už spomínanú údolnú žlto značkovanú cestu.

Vedeli ste, že prvá chata pri Zelenom plese bola postavená už v roku 1876, ktorá však neskôr vyhorela? Nová chata bola situovaná na severnom brehu. Časom prístavbami bola rozšírená a pomenovaná Brnčalova chata podľa Alberta Brnčalu (1919 – 1950), učiteľa telesnej výchovy, vtedajšieho predsedu Slovenského horolezeckého zväzu, ktorý zahynul pod Jastrabím sedlom v Malej Zmrzlej doline. V súčasností je pomenovaná Chata pri Zelenom pleseChata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom plese láka turistov, cyklistov, horolezcov aj skialpinistov. Najčastejšou prístupovou cestou turistický chodník od autobusovej zastávky Biela voda. Tatranská magistrála lemuje chatu v smere Skalnaté pleso – sedlo pod Svišťovkou – Veľké Biele pleso – chata Plesnivec v Belianskych Tatrách, odkiaľ sa dá zísť do Tatranskej Kotliny alebo cez Kopské sedlo do Tatranskej Javoriny. Náročnejší turisti svoje kroky nasmerujú na Jahňací štít.

Chata pri Zelenom plese poskytuje ubytovanie a občerstvenie. Kapacita ubytovania je 56 lôžok v izbách plus niekoľko miest na núdzové prespanie v spacáku.
Unavenému turistovi, ktorý prišiel na Zelené pleso isto dobre padne možnosť najesť a napiť sa, a nazbierať sily na pokračovanie túry. V priestrannej jedálni s bufetom ponúka Chata pri Zelenom plese široký sortiment teplých aj studených jedál a nápojov.Zelené pleso

Chata sa právom zaraďuje medzi jednu z najkrajších tatranských chát. Nachádza sa v malebnej doline Kežmarskej Bielej vody priamo na okraji Zeleného plesa, čo pridáva romantickú atmosféru. Raz za čas slnko vytvorí lúč svetla smerom na dno plesa až sa zdá, že na dne leží zelený drahokam. Žeby práve tento poklad lákal už pred storočiami hľadačov pokladov navštevovať dolinu Kežmarskej Bielej vody?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s