Drevené kostolíky Svidník

drevený kostolík - SvidníkDrevené kostolíky prezývané cerkvi sú významnou súčasťou našej kultúry.  V okolí mesta Svidník je zachovaných niekoľko umeleckých unikátov ľudovej architektúry. Originálne stavby patria medzi kultúrne skvosty, ktoré boli zaradené do kategórie – národná kultúrna pamiatka. Do zoznamu drevených cerkví v okolí Svidníka patria – Bodružal, Dobroslava, Havranec, Hunkovce, Korejovce, Krajné Čierno, Kurimka, Ladomirová, Medvedie, Miroľa, Nižný Komárnik, Príkra, Svidník – Nová Polianka, Šemetkovce, Vyšný Komárnik.

Bodružal – Cerkva sv. Mikuláša bola postavená v druhej polovici 17. storočia. Strecha pokrýva šindeľ a objekt je obitý vertikálne doskami s lištami. Na jednej zo stien sa zachovala dobová maľba z 18. storočia. Posledná rekonštrukcia prebehla v roku 2004. Dobroslava – Drevený chrám sv. Paraskievy  je trojpriestorová budova, ktorej dominanta je ikonostas z 18. storočia. Hunkovce – Drevený chrám je zrubový, trojpriestorový objekt je obitý doskami a lištami.  Veže i stupňovité kupoly nad svätyňou a loďou sú zakončené makovicami vo vrchole cibuľkami s ornamentálne riešenými krížmi. Chrám nie je funkčný.

drevený kostolík - SvidníkKorejovce – chrám Bohorodičky celá stavba je obitá doskami s lištami a strecha je pokrytá šindľom, pri kostolíku je drevená zvonica, v ktorej sú umiestnené tri zvony. Z ikonostasu sa zachoval obraz Bohorodičky z 18. storočia a fragmenty. Ladomirová – Cerkva archanjela Michala je unikátom, pretože cerkva bola pôvodne postavená bez jediného klinca. Veže a kupoly nad svätyňou sú ukončené makovičkami s kovanými krížmi. Pri kostolíku sa nachádza zvonica a cintorín. Časť architektúry bola počas druhej svetovej vojny zničená. Nižný Komárnik – Cerkva Ochrany Bohorodičky bola postavená v 20. storočí podľa projektu ukrajinského architekta Sičynského. Ikonostas pochádza z Trebišova a datuje sa do 18. storočia. Nová Polianka – Cerkva svätého Paraskieve predstavuje typický zrubový chrám, lemkovského variantu. Kostolík bol v roku 1986 obnovený a funkčný – príležitostné bohoslužby. Šemetkovciach sa nachádzajú cekrva archanjela Michala a samostatná drevená zvonica. Na oltári sa nachádza ikona Panny Márie. V okolí Svidníka sa nachádzajú i kostolíky – Krajné Čierno – Cerkva sv. Bazila Veľkého, Miroľa – Cerkva Ochrany Bohorodičky a Príkra – Cerkva archanjela Michala.

drevený kostolík - Svidník

Na území Slovenska môžu turisti objaviť rôzne unikáty a krásy. Kultúrne bohatstvo tvorí i sieť drevených kostolíkov v regióne Svidníka. Prekrásna okolitá krajina a netradičná architektúra cerkví priláka každoročne tisícky návštevníkov, ktorí sú fascinovaní historickými skvostami.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s