Kaštieľ Markušovce

Kaštieľ Markušovce predstavuje historický objekt v strede obce Markušovce. Za jeho výstavbou stál František Mariássy v 17. storočí a stavba mala slúžiť ako bloková pevnosť. V priestoroch kaštieľa malo sídlo humanistická škola. Počas 18. storočia sa kaštieľ upravoval a rozširoval. Boli pristavené dve rozsiahle hospodárske budovy a celkový štýl kaštieľa sa pomaly začína meniť na rokokové sídlo. Jeho majiteľom sa stal Wolfgang – Farkaš Máriássy, ktorý sa zaslúžil o pomerne značnú zmenu kaštieľa.

Kaštieľ Markušovce

V 20. storočí sa začína kaštieľ využíva na účely múzea. Koncom daného storočia sa verejnosti sprístupnila expozícia historického nábytku, ktorá pozostávala z nábytku patriaceho rodine Csáky, zahŕňa ucelené zostavy – zasadacej siene z konca 19. storočia, poľovnícky salónik. Okrem toho sa sú v kaštieli pozoruhodné zbierky porcelánu, sklenených predmetov, historických zbraní, obrazov a ukážky dobových odevov.

Expozícia - Kaštieľ Markušovce

Kaštieľ Markušovce je dvojpodlažná stavba v tvare obdĺžnikového pôdorysu.  V súčastnosti je v rokokovom štýle až na opevnenie, ktoré je typické renesančné. Exteriér kaštieľa pozostáva aj zo vstupného rizalitu a centrálnej vežičky. Hospodárske budovy sú po stranách kaštieľa.

Kaštieľ MarkušovceKaštieľ je situovaný vo francúzskom parku. V parku je vybudovaný i letohrádok – Dardanely. Letohrádok predstavuje ústredný poschodový pavilón s trojosou fasádou zakončenou trojuholníkovým štítom v strede s erbom. V letohrádku Dardanely je umiestnená expozícia – klávesových hudobných nástrojovReprezentačná sála letohrádku je vyzdobená prenádhernými freskami a využíva sa na rôzne koncerty a spoločenské akcie.

Výbornými tipmi na výlety v okolí popri návšteve kaštieľa Markušovce sú – Markušovský hrad – v súčastnosti už iba zrúcanina rozprestierajúca sa priamo v obci. Turistický chodník žltej značky turistov zavedie na miesto kde sa nachádza ďalší z regionálnych unikátov – Markušovský skalný hríb, ktorý sa je vzdialený od obce 5 km. Pre výletníkov s deťmi sa odporúča návšteva neďalekej ZOO Spišská Nová Ves. Spomínaná ZOO je najmladšia slovenská zoologická záhrada s viac ako 250 zvieratami i exotického pôvodu.

Prekrásny historicko-kultúrny objekt kaštieľa Markušovce spolu s atraktívnymi možnosťami výletov v okolí naplnia očakávania rôznych typov turistov – od milovníkov historických pamiatok, prírodných úkazov až po rodiny s deťmi.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s