Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum sídli v budove Palárikovho domu už od roku 1972 a od roku 1974 funguje pod doterajším názvom. Dané múzeum sa špecializuje na regionálne kultúrne zariadenie, ktoré dokumentuje vývoj prírody, kultúry, života obyvateľov v okolí Kysúc. I keď Kysucké múzeum v Čadci je jedno z najmladších múzeí na Slovensku svojou expozíciou a každoročnými atraktívnymi aktivitami ho navštívi nespočetné množstvo návštevníkov. Kysucké Nové Mesto a jeho okolie zabezpečili najpočetnejšie zbierky múzea.

Kysucké múzeum v ČadciKysucké múzeum v Čadci má zriadené dve stále expozície – ,,Kysuce v dejinách” a druhou je ,,Človek na mesiaci”. Expozícia Kysuce v dejinách predstavujú návštevníkom chronologický vývoj dejín v regióne Kysúc, od čias praveku, stredoveku, novoveké kysucké zbojníctvo, až po 20. storočie. Naviac návštevníkov oboznamuje s obranným systémom Jablunkovské Šance, ako aj s kysuckým vysťahovalectvom. Expozícia je prezentovaná prostredníctvom zbierkových predmetov, propagačných panelov a taktiež nechýba ani veľkoplošná obrazovka a s DVD prehrávaním, ktoré prezentáciu posúva na úroveň moderných múzeí.

Kysucké múzeum v ČadciNajnovšou stálou expozícou je – Človek na mesiaci. Táto expozícia je venovaná pamiatke amerického astronauta Eugena A. Cernana, ktorého pôvod siaha do regiónu Kysúc. Bol posledným človekom na Mesiaci. Informačné panely a veľkoplošné reprodukcie zobrazujú životnú púť novodobého ,,Kolumba vesmíru”. Dominantou expozície je kópia kozmického skafandra slávneho astronauta a súčasťou je i vystavené umelecké dielo akademického sochára Milana Greguša „Pocta Eugenovi A. Cernanovi“ v podobe polychrómovaného sopečného valúnu z roku 2003.

Medzi ďalšie turistické ciele v regióne patrí – Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci. Nachádza sa v doline Chmúra pri obci Nová Bystrica. Základy položilo  Kysucké múzeum v roku 1974. Cieľom Národopisej expozície je rekonštrukcia sídelnej krajiny a prezentácia ľudovej architektúry a spôsobu žitia na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Expozícia pozostáva z kopaničiarského typu osídlenia a zahŕňa obytné domy, stodoly, maštale a ďalšie dobové objekty. Sezónna prevádzka je počas mesiacov máj – október. Počas nedeľných vstupov sa môžu návštevníci tešiť na tematické programy a ukážky tradičnej výroby v podaní folklórnych skupín a súborov.

Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci svojimi stálymi expozíciami ponúka návštevníkom kus z histórie Kysúc a jeho okolia. A expozícia ,,Človek na Mesiaci” je veľkým lákadlom pre nadšencov astronómie. Pokiaľ je niekto názoru, že exkurzia múzeí je neatraktívna a nudná, tak by mal skúsiť navštíviť Kysucké múzeum v Čadci a jeho názor sa razom zmení.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s