Bilíkova chata

Bilíkova chata (ľudovo nazývaná Bilíčka) je vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách. Leží na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štíta na mieste zvanom Kancel blízko Hrebienka, odkiaľ k nej vedie chodník aj cesta.Bilíkova chata

Na mieste dnešnej Bilíkovej chaty stála od roku 1875 jednoduchá Ruženina chata. Roku 1884 k nej pribudol o čosi väčší turistický hotel, ktorý však neskôr spolu s chatou vyhorel. Roku 1893 postavili na ich mieste dva hotely majitelia Spišskosobotskej lesnej spoločnosti. Hotely tvorili malú osadu nazývanú Studenopotocké kúpele. Tieto hotely však roku 1927 tiež vyhoreli. Na ich mieste bola 22. decembra 1934 otvorená Guhrova chata, ktorá bola roku 1936 ešte stavebne rozšírená. Po 2. svetovej vojne bola k chate pristavaná turistická ubytovňa a v roku 1946 bola premenovaná na Bilíkovu chatu na počesť lyžiara a pretekára Pavla Bilíka (1916 – 1944), ktorého   Nemci ako účastníka SNP zajali pri Starom Smokovci a 7. septembra 1944 v Kežmarku popravili.

Hotel Bilíkova chata je situovaný v prekrásnom vysokotatranskom prostredí v nadmorskej výške 1255 m. Jeho poloha umožňuje skorý nástup do horolezeckých terénov, využitie horskej cykloturistiky v letnej sezóne a dobré podmienky pre zimné športy. Je ideálny pre rôReštaurácia v Bilíkovej chatezne školenia a vzdelávacie kurzy.
Centrum Starého Smokovca je vzdialené 2,5 km od chaty. Ubytovanie poskytujú pekne zariadené izby bunkového systému.
Samozrejmou výbavou každej izby je samostatné sociálne zariadenie so sprchovým kútom. V izbách nie je možná príprava jedla. V celej chate sa nefajčí a domáce zvieratá sú povolené len so súhlasom majiteľa, za poplatok. Hostia môžu navštíviť Slovenskú reštauráciu, ktorá ponúka každodenné stravovanie, svadby, spoločenské podujatia, obchodné jednania, romantické posedenie, výlety pre rodiny s deťmi alebo štýlovú vináreň s kozubom.

Okolie hotela ponúka vysokohorskú turistiku – výstupy na vysokohorské chaty a sprístupnené časti turistických Vysoké Tatrychodníkov v zime, skialpinizmus – kurz skialpinizmu, výstupy na vysokohorské chaty, prechody cez sprístupnené sedlá, ľadolezenie – kurz lezenia ľadov pre začiatočníkov, možnosť extrémneho lezenia podľa výberu. Pri skialpinizme a ľadolezení je možnosť zapožičania výstroji.

Bilíkova chata je otvorená celoročne, prístupná je pešo z Hrebienka, kde sa dá dostať buď lanovkou alebo pešo z obce Starý Smokovec. Ubytovaní hostia sa môžu k chate dopraviť aj automobilmi. Na chate je stanica Horskej záchrannej služby.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s