Kultúrne pamiatky mesta Snina

Mesto Snina je severovýchodne situovaným mestom Slovenska, sídliace v Prešovskom kraji. Snina je vzdialená od krajského mesta Prešov  91 km.

panoráma mesta Snina

Ústrednou kultúrnou pamiatkou mesta Snina je Galéria Andreja Smoláka. Galéria bola založená v roku 1993 maliarom Andrejom Smolákom. Galéria počas svoje existencie uskutočnila viac ako sto výstav slovenských tak i svetových umeleckých diel. Medzi jej činnosti patrí i organizácia medzinárodného výtvarného festivalu, kurzy maľovania a kreslenia, predaj obrazov, prenájom priestorov pre firemné prezentácie a koncerty.

Kaštieľ z konca 18. storočia dala ho postaviť grófka Terézia van Dernáthová. Historický objekt sa skladá z dvojpodlažia, s mnohými miestnosťami – spálňami, hosťovskými izbami, grófskymi salónmi, sálou, kuchyňou, jedálňou a komorou. V podzemí kaštieľa sa nachádzali priestranné pivničné priestory. V 20. storočí začína kaštieľ chátrať. V budove sa zriadil najskôr  domov mládeže a potom Stredné odborné učilište poľnohospodárske. Až v roku 2010 sa stalo mesto Snina vlastníkom a mohli sa uskutočniť komplexné rekonštrukcie. V súčasnosti sa v objekte nachádza galéria, muzeálna expozícia a knižnica.

zrekonštruovaný objekt Kaštieľa v Snine

Časť historického parku, ktorá sa nachádza v priamej blízkosti kaštieľa bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a zvyšok parku za pamätihodnosť mesta Snina. Počas roku 2012 boli odstránené náletové dreviny v časti pri Kaštieli. Zachovali sa však dreviny vzácneho pôvodu.

Fontána so sochou Herkula – je dominantu tvorí železná socha Herkulesa, ktorý bojuje s trojhlavým drakom. Na kamennom obrubníku fontány sa nachádza maďarský nápis, kde veľké písmená tvoria tzv. chronostich – verš obsahujúci skrytý časový údaj obsahujúci letopočet odliatia sochy.

Kaplnka Rhollovcov - SninaKaplnka Sedembolestnej Panny Márie – kaplnka Rhollovcov je stavba postavená v 19. storočí, v klasickom štýle. Kaplnku dal vybudovať podnikateľ Štefan Rholl na cintoríne v Snine. Spodná časť kaplnky je hrobkou rodiny Rhollovcov. Vo vnútri tejto kaplnky je na stene zachovaná tabuľa s náhrobným nápisom v maďarskom jazyku. Počas 2. svetovej vojny bola kaplnka vyrabovaná.

V 20. storočí bola pred kaplnkou vybudovaná kalvária s 12 zastaveniami krížovej cesty, z ktorých sa 8 murovaných kaplniek zachovalo a boli v roku 2012 vyhlásené mestským zastupiteľstvom za pamätihodnosti Sniny. Ostatné boli z dôvodu výstavby železničnej trate zbúrané.

Židovský cintorín z 19. storočia, ktorý sa nachádza v blízkosti Rhollovej kaplnky. Na cintoríne sa nachádza 50 kamennými náhrobníkmi. V 20. storočí mali Židia i synagógu – ,,bužnu”.  Druhá svetová vojna mala v Snine za následky odvlečenie približne 80 židovských rodín.

V meste Snina sa nachádzajú dva pamätné pomníky – Pomník vzniku Československej republiky, ktorý bol v roku 1928 k okrúhlemu 10. výročiu vzniku Československej republiky slávnostne odhalený. Pomník pripomína i udalosti konca 1. svetovej. vojny. Druhým pomníkom je Pomník padlým v druhej svetovej vojne.

Mesto Snina je súčasťou malebného Zemplínskeho regiónu. Snina patrí medzi menšie slovenské mestá, o to však s viacerými zaujímavými kultúrnymi pamiatkami.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s