Hrad Strečno

Hrad Strečno je národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa na skalnatom vrchu Strečianského prielomu. Po sedemnásť-ročnej obnove sa v roku 1992 opäť objekt sprístupnil.

Hrad Strečno

História hradu

Vznik hradu sa datuje približne na 13./14. storočie ako strážny hrad, kde sa vyberalo mýto pri brode Váhu. Hrad spravovali a obývali viaceré šľachtické rodiny – Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov. Najznámejšou historickou osobnosťou hradu bola Žofia Bosniaková, manželka Františka Veselényiho. Vďaka jej humanitným skutkom – pomoc chorým a chudobným ju označili za ,,Sväticu zo Strečna”. Hrad bol v 17. storočí zbúraný cisárskymi vojskami. Našťastie dal cisársky kapitán Michal Paull celé zariadenie ešte pred zničením odniesť z hradu. Objekt bol natoľko zdevastovaný, že sa nepodarila dlhé roky jeho obnova a už vôbec nebolo možné hrad obývať.

Expozície

Hrad StrečnoPrehliadka hradu trvá približne 40 minút a pozostáva z viacerých expozícií –  ,,Z histórie hradu” a ,,expozícia Boje počas SNP v Strečnianskej úžine”. Počas letnej sezóny hrad ponúkajú bohatý a príťažlivý program – rytierske boje, vystúpenie sokoliarov a stánky s dobovými remeslami. Populárnymi sa stali i nočné prehliadky hradu. A letným vyvrcholením sú hradné slávnosti (hry) Žofie Bosniakovej.  Tie sa uskutočňujú počas mesiaca august. Okrem toho sa na hrade každoročne konajú výstavy – ,,Umenie na hrade”. Program pripravuje Považské múzeum Žilina.

Súčasný stav a zaujímavosti hradu

Hrad Strečno

Hrad Strečno po konzervačných prácach murív a rozsiahlej a dlhoročnej obnove je vyhľadávaným miestom turistov. Významnou historickou osobnosťou ako už bolo spomenuté bola Žofia Bosniaková, jej pozostatky boli v roku 2009 psychicky narušeným mužom zničené. V roku 2012 boli pozostatky  umelecky zreštaurované a uchované na hrade. Medzi zaujímavosti hradu patrí natáčanie filmu Dračie srdce. Návštevníci by nemali vynechať obhliadku repliky stredovej dediny, ktorá sa nachádza pod hradom Strečno. Ďalšími zaujímavými tipmi pre turistov je na vrchu Zvonica pamätník francúzskych partizánov padlých v bojoch počas SNP a pokiaľ by chceli turisti pokračovať a navštíviť ďalšie hrady majú v okolí na výber z hradu Budín a Starý hrad.

Historická zrúcanina hradu Strečno sa nachádza v atraktívnej lokalite a jeho návšteva je nezabudnuteľná. Prekrásne okolie je nasiaknuté históriou a panenskou prírodou.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s