Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad je hrad na Horehroní, nachádzajúci sa nad obcou Slovenská Ľupča, asi 10 km východne od mesta Banská Bystrica. Je postavený na juhovýchodnom okraji Starohorských vrchov v nadmorskej výške cca 440 m n. m. Prístupný je cestou z obce a je to národná kultúrna pamiatka.Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad bol založený v polovici 13. storočia uhorským kráľom Belom IV. Stojí na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier. Spĺňal funkciu strážneho hradu, ktorý mal pod dohľadom významnú obchodnú stredovekú cestu Via magna, vedúcu pod úpätím hradu. Bol známy návštevami panovníkov, a to zakladajúceho Belu IV., jeho syna Štefana V., Karola Róberta z Anjou, ako aj legendami opradeného Mateja Korvína, po ktorom je pomenovaná aj lipa pri vstupe do nádvoria. Na hrade sa často zdržiaval jeden z najvýznamnejších panovníkov Žigmund Luxemburský, ktorý si tento kraj a poľovačky v ňom veľmi obľúbil. V neskoršom období renesancie a baroka hrad často menil majiteľov. Z nich sa najviac o prestavbu hradu zaslúžili Pavol Rubigall, Gašpar Tribel a František Wesselényi s Máriou Széchyi, ktorí si hrad veľmi obľúbili a na jeho prestavbu investovali nemalé finančné obnosy.

Veľkou zaujímavosťou na hornom hrade je do skalného brala vysekaná studňa s hĺbkou 62 metrov, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb, na hornom nádvorí sa nachádzajú dva bohato zdobené kamenné portály, v hornom podlaží hradu sa nachádza hradná kaplnka s freskovou výzdobou a sakristia s bohato maľovaným dreveným stropom, na dolnom Ľupčiansky hradnádvorí sa nachádza lipa s odhadovaným vekom vyše 700 rokov, čím patrí medzi najstaršie lipy v strednej Európe. Známa je tiež ako Korvínova lipa, v 15. storočí pod ňou mal rád sedávať vtedajší kráľ Matej Korvín. Obvod lipy, ktorú poznamenal čas a spevňujú ju kovové obruče, je približne 770 centimetrov. Nachádzajú sa tu originály sôch z roku 1725, pochádzajúce z morového stĺpu z námestia v Slovenskej Ľupči.

Hradný areál pozostáva z dvoch častí – horného a dolného hradu. Horný hrad bol vybudovaný v období stredoveku, v prvej polovici 13. storočia ako gotická stavba. Počas nasledujúcich storočí dochádzalo k prestavbám a rozširovaniu horného hradu. Vznikla dvojpodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom, v strede ktorej je malé nádvorie. Dolný hrad bol vybudovaný v období renesancie, v 16. storočí a reprezentuje veľké nádvorie s radom hospodárskych budov. Výstavba dolného hradu bola ukončená vybudovaním Gizelinho domu koncom 19. storočia, a budov hospodársko – spoločenského využitia začiatkom 21. storočia.

V súčasnosti je hrad v majetku Železiarní Podbrezová a.s. Návštevníkom, zaujímajúcim sa o históriu, ponúka prehliadky hradu s odborným výkladom. V súčasnosti sa snúbencom ponúka možnosť v novozreštaurovaných priestoroch Gizelinej sály povedať si svoje áno.

Ľupčiansky hradExkluzívne prostredie hradu je ideálnym miestom pre zviditeľnenie mena vašich podnikateľských aktivít. Široká škála využiteľnosti honosných priestorov je flexibilná pre vaše požiadavky, nielen kapacitnou možnosťou, ale aj svojou variabilnosťou. Personál je tu pre vás, aby vám ponúkol kompletný servis – od jednoduchých neoficiálnych stretnutí, až po spoločenské podujatia, so zabezpečením ozvučenej tribúny na nádvorí hradu, honosného menu pre desiatky zúčastnených a iných špecifických požiadaviek.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s