Z obce Štrba na Štrbské Pleso

ŠtrbaPodtatranská obec Štrba, ležiaca na južnom úpätí Vysokých Tatier v nadmorskej výške 829 metrov, je jednou z najvyššie položených obcí na Slovensku. Z obce sa vám naskytne jedinečný pohľad na panorámu Vysokých Tatier na severe i hrebene a hlboké lesy Nízkych Tatier na južnom horizonte. Jej územím prechádza hranica európskeho rozvodia – do Čierneho mora tečú vody rieky Váh, do Baltického mora zas vody rieky Poprad. Štrba leží cca 14 km juh od Štrbského Plesa. Je to obec zameriavajúca sa na poskytovanie služieb turistom. Nájdete tu najmä cenovo prístupné ubytovanie.

Štrbské krojeSúčasťou Štrby je obec Tatranská Štrba, ktorá leží na križovatke ciest na Poprad a Štrbské Pleso. Štrba a Tatranská Štrba sú od seba vzdialené cca 3 km. V súčasnej dobe žije v Štrbe a miestnych častiach 3693 obyvateľov. Je modernou dedinou, kde sa prelína mladosť s tradičnými zvykmi. Zaujímavosťou je, že každý deň tu môžeme vidieť ženy staršej generácie v štrbskom kroji. Vedľa moderných obytných domov nájdeme pôvodné drevenice a stodoly.

Popri tradičnej poľnohospodárskej výrobe obec zaznamenáva veľký rozmach cestovného ruchu, turistiky a rekreácie. V Štrbe je niekoľko obchodov, reštaurácií, zmenární, lekár, lekáreň, kaderníctvo a pekáreň. Zo Štrby je spojenie len autobusom. Železničná stanica a stanica zubačky smer Štrbské Pleso leží v Tatranskej Štrbe, na Štrbské Pleso vedie ozubnicová železnica.

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso je najvyššie položená turisticko-liečebná osada vo Vysokých Tatrách, na južnom brehu rovnomenného plesa. V roku 1872 vyrástla na južnom brehu Štrbského plesa poľovnícka chatka zemepána Jozefa Szentiványiho a stala sa zárodkom neskoršieho turistického strediska Štrbské Pleso. Uhorský karpatský spolok dal r.1875 podnet k výstavbe turistickej ubytovne. K nej pribudli zakrátko aj ďalšie hotely a reštaurácie, kúpeľný dom a niekoľko viliek. V roku 1885 priznali osade charakter liečivých kúpeľov. Výstavbu za uhorského štátu dovŕšili r.1906 hotely Hviezdoslav a Kriváň. Na Štrbskom Plese sú dobré možnosti ubytovania a športu. V minulosti bolo významným kúpeľným mestečkom, no postupne kúpeľníctvo upadá a z liečebných domov sa po rekonštrukcii stávajú hotely. Možnosti ubytovania sú rôznorodé, od dvojhviezdičkových turistických ubytovní, cez hotely strednej triedy až po luxusné hotely. Záujemcovia sa môžu podstatne lacnejšie ubytovať aj v neďalekej Tatranskej Štrbe alebo v Štrbe.

Sedačková lanovka Štrbské Pleso

Najzaujímavejšia je na Štrbskom Plese možnosť alpského lyžovania v Areáli snov – na zjazdovkách InterSki a Solisko, s novou sedačkovou lanovkou. Ďalej má návštevník možnosť bežeckého lyžovania po dlhých tratiach v blízkom okolí. Je strediskom vrcholových športov pre severské disciplíny. Štrbské Pleso je východiskovým miestom pre mnoho atraktívnych letných aj zimných vysokohorských túr. Nachádzajú sa tu dva skokanské mostíky.

Na koniec ešte jedna zaujímavosť: na zamrznutej ploche morénového jazera Štrbské pleso sa v roku 1925 odohrali zápasy majstrovstiev Európy v ľadovom hokeji.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s