Liptovská Teplička

Obec Liptovská Teplička sa nachádza v Prešovskom kraji, na severnom úpätí Nízkych Tatier, s nadmorskouLiptovská Teplička výškou 920 m n. m. v strede obce. V súčasnosti má 2380 obyvateľov. S katastrálnym územím takmer 9686 ha a vyše šesťdesiatkilometrovou hranicou je druhou najväčšou dedinou Slovenska. Obyvatelia sú rímsko-katolíckeho vierovyznania. Dedina bola založená na báze šoltýského práva v druhej vlne valašskej kolonizácie usadením goralského obyvateľstva z hornej Oravy. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1634, obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, prácou v lesoch, pltníctvom aj garbiarstvom.

Osídlenie Liptova je doložené archeologickými nálezmi z mladšej doby kamennej. Najväčší kolonizačný rozvoj zaznamenal v 13. storočí. Do poslednej etapy kolonizácie Liptova patrí osídlenie juhovýchodnej časti tohto regiónu v prvej polovici 17. storočia. V zalesnených lokalitách pribúdajú obyvatelia tzv. goralskou kolonizáciou a vznikajú nové obce medzi ktoré patrí aj Liptovská Teplička.

Pri vstupe do obce Vás privíta drevený pamätník SNP– partizánska obec Liptovská Teplička, kaplnka sv. Jána Nepomuckého a vysunuté pracovisko NAPANT-u s malou expozíciou o krajine a Považskej lesnej železnici. Odtiaľ môžete odbočiť na miestnu BIOfarmu– poľnohospodárske podielnické družstvo, kde si po dohode môžete pozrieť výrobu syra, bryndze, syrových výrobkov a iných produktov.

Ďalšou raritou Liptovskej Tepličky sú zemiakové pivnice, ktoré sú hĺbené kolmo do zeme, a vraj predstavujú európsky unikát. Zemiakové pivnice - slovenský hobbitovŠpeciálne pivnice na zemiaky, ktoré vykopali pred mnohými rokmi, slúžia dodnes lepšie ako komory či chladničky. Stali sa aj vyhľadávanou atrakciou. Malebný pohľad turistom pripomína najmä obydlia hobbitov z populárnych príbehov J. R. R. Tolkiena. Pivničky na zemiaky vznikali pri postupnom osídľovaní obce už pred 400 rokmi. Zhruba tri metre hlboké pivnice sú dole široké, hore úzke, zakryté strieškou z guľatiny. Pivnice vyhĺbili ľudia kolmo do zeme. Je to taká vápencová hlina, ktorú ľudia volajú mončička, pretože keď ju chytíte do rúk, v prstoch sa vám rozsype, má podobu múčky. A práve táto mončička udržuje zemiaky v takom perfektnom stave, v akom sú,

Poloha obce vytvára dobré podmienky na horskú cyklistiku, letnú i zimnú turistiku a je jedným z východiskovým bodom pre výstup na Kráľovu hoľu.

Lyžiarske stredisko Liptovská Teplička poskytuje upravené zjazdovky vhodné ako pre začiatočníkov, tak pre skúsených lyžiarov. Lyžiarsky areál je vybavený zasnežovacím zariadením, takže umelý sneh dokáže zmierniť vrtochy počasia. Lyžovačka a podmienky na zjazdovkách sú však stále do veľkej miery ovplyvnené aktuálnym počasím. Lyžiarske trate v areáli Liptovskej Tepličky sú vhodné aj pre deti. Lyžovanie s deťmi je v stredisku podporované rôznymi službami. V Liptovskej Tepličke nájdete celkovo 5 tratí, ktoré môžeme radiť do kategórie nízkej alebo strednej náročnosti. Na svoje si v Liptovskej Tepličke prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania, pre ktorých je tu pripravených niekoľko zaujímavých tratí.Lyžiarske stredisko Liptovská Teplička

Liptovská Teplička patrí medzi menšie lyžiarske areály. To však neznamená, že služby v tomto stredisku zaostávajú za ostatnými väčšími turistickými centrami. Nájdete tu tradičné služby ako požičovne lyží, snowboardov a iného lyžiarskeho vybavenia. Kto sa nevie lyžovať, ten môže skúsiť lyžiarsku školu. Všetci návštevníci majú parkovanie zdarma priamo v lyžiarskom areáli. Občerstviť sa je možné priamo v areáli,  v miestnom bufete. Zaneprázdnených rodičov určite poteší detský kútik, ktorý je pre nich neustále k dispozícii.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s