Nitriansky hrad

Nitriansky hrad  je neprehliadnuteľnou dominantou Nitry. Hrad tvorí zachovalý hradný komplex, ktorý sa nachádza na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m.n.m. a týči sa pod južnými výbežkami pohoria Tribeč. V nitrianskom kraji, môžeme hrad považovať za jednu z najstarších dochovaných stavieb.

História Nitrianskeho hradu

Nitriansky hrad v noci

Prvá písomná zmienka o opevnenom hradisku na mieste dnešného hradu pochádza z roku 871, spomína sa v nej stavebná činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeho kostola v Nitre okolo roku 830. Nitrianske hradisko sa stalo významným sídelným centrom, po pričlenení Nitrianskeho kniežatstva do moravského panstva. V rokoch 880 – 892 bolo na Nitrianskom hrade biskupské sídlo kniežaťa Svätopluka. Neskôr v 14. storočí hrad dobyl aj Matúš Čák Trenčiansky. V prvej polovici 15. storočia bolo vybudované nové  hradné opevnenie, za kráľa Žigmunda, no z toho sa zachovalo málo. V prvej polovici 17. storočia bol hrad centrom vojenských operácií a v roku 1663 sa dokonca dostal na krátky čas do rúk Turkov. Na začiatku 18. storočia na hrade došlo k veľkej obnovnej činnosti, bol prestavaný horný kostol a vybudovali nový Biskupský palác. Stále prestavby hradu zapríčinili, že z pôvodnej podoby hradu sa nám zachovalo veľmi málo. Z románskej doby sa zachovala iba časť Kostola sv. Emeráma z prvej polovice 13. storočia. Zachovala sa časť hradobného múru a veľký gotický kostol z gotického obdobia.

Expozícia hradu

V súčasnosti vnútorná časť hradu nie je prístupná verejnosti, pretože v nej sídli Biskupský úrad. Pre verejnosť sú prístupné hradné nádvoria, kazemety s veľkomoravským valom, Vazilova veža, Katedrála sv. Emeráma a Diecézne múzeum. Hradný areál je otvorený celoročne, ostatné časti hradu iba sezónne.

Nitriansky hrad je už od čias kniežaťa Pribinu cirkevným centrom, sídlom nitrianskehoNitriansky hrad biskupa. Jeho hlavnou stavbou je rozmerná Katedrála sv. Emeráma pozostávajúca z troch sakrálnych stavieb. Najstaršou z nich je románsky kostol zasvätený tomuto patrónovi z 11. storočia. Gotický horný kostol vznikol v 14. storočí a najstarší barokový Dolný kostol pribudol do komplexu v 17. storočí. V katedrále na Nitrianskom hrade sú uložené telesné pozostatky sv. Svorada a sv. Benedikta. Vedľa chrámu stojí mohutný Biskupský palác. Vzhľadom na svoje historické a architektonické hodnoty patrí areál hradu medzi základné dokumenty dejín Slovenska.

Mesto Nitra

Mesto Nitra je dnes centrom hospodárstva, kultúry, cirkvi a športu Nitrianskeho kraja a vďaka výstavisku Agrokomplex je medzinárodným výstavným centrom. Nitra je taktiež mestom mladých, sú tu dve univerzity: Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita. Študenti a mladí ľudia sa tu určite nenudia, pretože Nitra ponúka bohatý spoločenský život. Architektonickým skvostom Nitry je Divadlo Andreja Bagara. Nitra je zaujímavá aj tým, že sa rozprestiera medzi masívom Zobora (587 m) a vrchmi Kalvária (215 m) a Šibeničným vrchom (218,5 m).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s