Svätý Anton

Obec Svätý Anton sa nachádza v Štiavnických vrchoch, 4 km od Banskej Štiavnice. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z 13. storočia.  V obci sa nachádza viacero historických objektov.

Svätý Anton - kaštieľ s múzeom

Dominantnou pamiatkou obce je kaštieľ Svätý Anton označovaný aj ako Kaštieľ Anton alebo Koháriovský kaštieľ. Patril medzi feudálne sídla a bol postavený v barokovom štýle. V polovici 18. storočia gróf Andrej Koháry uskutočnil prestavbu kaštieľa na honosné štvorkrídlové šľachtické sídlo. Od konca 20. storočia bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. Kaštieľ je sídlom Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea, špecializovaného celoslovenského múzea. Nachádza sa tu unikátna muzeálna expozícia – poľovníctva. V areáli kaštieľa sa každoročne začiatkom septembra konajú Dni Sv. Huberta – celoslovenské slávnosti poľovníkov a priateľov prírody. Pri kaštieli sa nachádza rozsiahly areál – anglický park, s jazierkom a vodopádom. Kaštieľ i park sú sprístupnené verejnosti.

Kaštieľ svätý Antol

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého bola vybudovaná v 18. storočí v rokokovom štýle. V kaplnke sa nachádza krypta šľachtickej rodiny Koháryovcov.

Múzeum vzniklo v roku 1962. Do múzea boli premiestnené lesnícke a drevárske zbierky, pôvodne patriace múzeu vo Zvolene. Múzeum vo Sv. Antone je otvorené celoročne. Návštevníci môžu obdivovať jedinečnú poľovnícku expozíciu na Slovensku, ktorá v súčasnosti zahŕňa aj sokoliarstvo, rybárstvo a lov. Umelecko-historická expozícia zahŕňa mobiliár – vzácne výzdoby stien, nábytok, majolikové pece, lustre a najkrajšou časťou expozície je svadobný dar francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty a zlatý nábytok. Najmladšou expozíciou je Coburgovská kuchyňa. Predmetom danej expozície je výstava zariadenia kuchyne, ako i príprava jedál z 19. a 20. storočia. Námetom Coburgovskej kuchyne bol bulgarský cár Ferdinand Coburg, ktorý sa v tom čase zdržiaval v kaštieli Svätý Anton. Cár bol vychýreným labužníkom. Expozícia sa zameriava nie len na rôzne lahôdky, ale najmä na zdravú a výživnú stravu.

Návštevníci, ktorí zavítajú do obce Svätý Anton by nemali vynechať návštevu kaštieľa Svätý Anton ako i múzea, kde sa nachádzajú viaceré zaujímavé expozície, ktoré nadchnú mužov zaujímajúcich sa o poľovníctvo a dámy očarí expozícia zlatého nábytku a svadobných darov francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty. Gurmánov poteší expozícia Cogurhovská kuchyňa.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s