Mesto Banská Bystrica

Mesto Banská Bystricasrdce stredného Slovenska – leží vo Zvolenskej kotline, v údolí rieky Hron medzi Kremnickými a Starohorskými vrchmi a Poľanou. História mesta sa začala písať v 13. storočí.

Banská BystricaHistória Banskej Bystrice je nerozlučne spätá s ťažbou drahých kovov – striebra a medi. Vďaka nerastnému bohatstvu význam osady Bystrica v minulosti rýchlo stúpal a v roku 1255 ju uhorský kráľ Belo IV. udelením rozsiahlych privilégií povýšil na mesto. Zlatou érou v histórii Banskej Bystrice bolo obdobie 15. a 16. storočia, keď tu pôsobila úspešná Thurzovsko-Fuggerovská mediarska spoločnosť.

Mesto Banská Bystrica bolo, ako jedno z prvých miest na Slovensku, vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Medzi najcennejšie pamätihodnosti patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Srdcom mesta je veľké, obdĺžnikové námestie Slovenského národného povstania s Mariánskym stlĺpom a šikmou hodinovou vežou. Námestie ohraničujú honostné meštianske domy, z ktorých sú najvýznamnejšie Beniczkého a Thurzov dom. Pešia zóna z námestia pokračuje aj na Dolnej ulici, kde je kostol sv. Alžbety a Bethlenov dom, v ktorom vyhlásili sedmohradské knieža Bethlena za uhorského kráľa.

Námestie Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

V okolí mesta si zaslúži pozornosť drevený kostol v obci Hronsek, kaštieľ v Dolnej Mičinej i hrad v Slovenskej Ľupči. Vzácne sakrálne pamiatky sú v obciach Čerín a Poniky. Banícku minulosť “medenej Bystrice” pripomína horská obec Špania dolina, klenot ľudovej architektúry.

V Banskej Bystrici sa nachádza Park kultúry a oddychu, ktorý je nezisková kultúrna inštitúcia zabezpečujúca uspokojovanie základných kultúrnych potrieb obyvateľov a návštevníkov mesta. PKO od svojho vzniku v roku 1961 až po súčasnosť spĺňa funkciu základnej mestskej kultúrnej inštitúcie s mnohými aktivitami. Napĺňa svoje poslanie v mnohých oblastiach kultúry, umenia, propagácie, reklamy, spoločenského pôsobenia a v Banskej Bystrici má svoje pevné postavenie. Pri svojich významných podujatiach, presahujúcich región a pri viacerých festivaloch s celoštátnou i medzinárodnou pôsobnosťou spolupracuje PKO s mnohými odborníkmi, s banskobystrickými školami a partnerskými kultúrnymi a umeleckými inštitúciami.

Zažiť skvelú zábavu so štipkou adrenalínu môžete pri splave rieky Hron. Lodenica na Mlynčoku v Slovenskej Ľupči zabezpečuje splav Hrona vrátane požičania a prepravy výstroja a lodí.

Okolie Banskej Bystrice ponúka aj stovky kilometrov trás pre cyklistov túžiacich po aktívnom oddychu. Do obľúbených cykloturistických destinácií Vás od júna do septembra pohodlne vyvezie cyklobus premávajúci cez víkendy a počas sviatkov.Kúpalisko Aqualand

Banskobystrické plážové kúpalisko Aqualand ponúka plavecké a detské bazény, ako aj množstvo atrakcií: tobogány, plážový volejbal, minigolf, stolný tenis, člnkovanie a vodné bicyklovanie na jazere. Osviežiť sa môžete aj na kúpalisku v blízkej obci Kováčová.

Obnovené historické centrum, nová moderná výstavba a krásna okolitá príroda ponúkajúca široké možnosti pre šport, turistiku a rekreáciu pozývajú návštevníkov k ich prehliadke a sú nevyčerpateľnou studnicou ich spoznávania

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s