Pamiatky mesta Trenčín

Trenčín je bohatým mestom na historické a kultúrne pamiatky. Návštevníci mesta by rozhodne nemali vynechať návštevu Trenčianskeho hradu.

panoráma mesta Trenčín

Trenčiansky hrad ako dominanta regiónu Považia, ponúka návštevníkom návrat do našej histórie. Okrem splynutia s minulosťou našich predkov, z hradu je nezameniteľný výhľad na panorámu mesta Trenčín a jeho širokého okolia – Biele Karpaty, Vršatské bradlá a na Drietomský Žľab. Na hrade vás privítajú sprievodcovia v dobových kostýmoch pre intenzívnejší zážitok. Hostia hradu môžu obdivovať stále expozície – Feudálna justícia, heraldická tvorba na Slovensku, Lapidárium, rodová galéria Illésháziovcov, historické zbrane. Súčasťou prehliadky historickej dominanty sú rôzne predstavenia – rytierske boje, záchrana princeznej a rôzne rozprávkové témy.

rímsky nápis na skale TrenčínaNajvýznamnejšia rímska epigrafická pamiatka v strednej Európe je Rímsky nápis „Víťazstvu cisárov venovalo 855 vojakov II. légie z vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu. Dal zhotoviť Marcus Valerius Maximianus, legát II. légie pomocnej,“ na skale Trenčianskeho hradu.  Rímsky nápis možno vidieť z hotela Elisabeth (predtým hotel Tatra). Na trenčianskej skale sa okrem rímskeho nápisu nachádza i vytesaný reliéf Jána Jiskru z Brandýsi, ako symbol bratstva dvoch národov.

Jedno z najstrašidelnejších miest v Trenčíne je Katov dom. Katov dom je opradený mnohými strašidelnými príbehmi a svedectvami o duchoch.

farský kostol v TrenčíneNa Mariánskom vŕšku pod hradom bol vybudovaný farský kostol nazývaný aj Marienburg tvoril pôvodne súčasť mestského opevnenia a chránil tiež prístupovú cestu na hrad. Kostol bol postavený v 14. storočí na základoch staršej stavby. V 19. storočí bol takmer zničený požiarom. Kostol prešiel rekonštrukciou a od 20. storočia si zachováva aktuálnu architektúru. V ľavej bočnej lodi chrámu sa nachádza pohrebná kaplnka Ilešháziovcov. Z farského kostola na Mierové námeste vedú renesančné farské schody, ktoré boli vybudované v 16. storočí ako obranná komunikácia. Schody boli poškodené pri požiaroch Trenčína v roku 1708, 1790 a 1886. Po ich oprave slúžia ako prístupová cesta na hrad i farský kostol i lesopark Brezina.

Mierové námestie má pretiahnutý šošovkovitý tvar. A nachádzajú sa tu kultúrne a historické pamiatky ako – Piaristický kostol svätého Františka Xaverského, Radnica, župný dom a Morový stĺp.

Mierové námestie - Mestská veža

Morový stĺp bol postavený na začiatku 18. storočia, ako pamiatka na morové rany, ktoré postihli Trenčín. V roku 1987 bolo Mierové námestie vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.  Neprehliadnuteľná stavba na Mierovom námestí je i Mestská veža, pôvodne slúžila ako dolná brána. Vo vrchole veže sa nachádzal renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý na začiatku 20. storočia nahradili elektrické vežové hodiny.

Na okraji Štúrovho námestia sa nachádza židovská Synagóga, ktorá slúži ako výstavná sieň a taktiež bola zaradená do projektu Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva.  Okrem Synagógy mali Židia – od roku 1736 židovskú školu a od roku 1760 samostatný rabínsky úrad.

Mesto Trenčín patrí medzi mestá s bohatou históriou a pamiatkami. Návštevníci počas prehliadky mesta spoznajú históriu regiónu Trenčín. Fakty o živote našich predkov a historických objektov mesta spolu s legendami a povesťami ako – Studňa lásky, hrob Matúša Čáka Trenčianskeho, Tajná chodba hradu, trenčianski kati, strašidelné väzenie Pavla Baračka a mnohé ďalšie dotvárajú pútavú historickú prehliadku Trenčína.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s