Chata pod Rysmi

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou (2250 m) a najmladšou tatranskou chatou, ktorá bola postavená v roku 1933. Je situovaná v suťovisku pod sedlom Váha v rovnomennej dolinke, ktorá je súčasťou kotliny Žabích pliesChata pod Rysmi v uzávere Mengusovskej doliny. Vďaka tejto polohe bola niekoľkokrát zničená kamennými i snehovými lavínami. Chata v súčasnosti poskytuje nielen stravovanie, ale aj ubytovanie v nocľahárni v strešnej nadstavbe, v prípade potreby i v jedálni na dlážke, pre všetkých ktorí milujú turistiku a Vysoké Tatry.

Chata bola postavená v roku 1933 ako prízemný objekt, v roku 1977 bola rozšírená o jedno poschodie. Vzhľadom na nebezpečenstvo snehových aj kamenných lavín sa uvažuje už niekoľko rokov o presunutí chaty do vyššie položeného miesta, zatiaľ však všetko zlyhalo na dohodách súčasných vlastníkov väčšinových KST (turisti) a JAMESu (horolezci).

Chata je výborným východiskom k horolezeckému podnikaniu v Bielovodskej doline (Ťažká-Česká dolina, Galéria Ganku, Rysy…), ale aj v horných partiách Mengusovskej doliny a Zlomísk. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy, ďalej s prechodom na Morské oko. Je otvorená len v letnej sezóne (od 15.6. do 31.10.).

Chata disponuje 14 lôžkami v strešnej nocľahárni. V prípade potreby vedia zabezpečiť aj “núdzové” lôžka.

Na chatu sa všetok materiál vynáša na chrbte, ale na ponuke jedla a pitia to vôbec nie je poznať. Hosťom taktiež zabezpečia stravu v podobe raňajok a večere. Tie sa skladajú od chatovej klasiky – kapustnica, pivo, liehovinky až po Izba v Chate pod Rysmišpeciality ponúkané len pod Rysmi – segedín, parené buchty, puding, borovička s horcom…a mnoho-mnoho ďalšieho… Ceny sú primerané nadmorskej výške. Za pomoc pri vynáške vás čaká odmena – čaj, alebo aj niečo do neho – ak si trúfnete na väčší kúsok polienka alebo uhlia. Tiež sa patrí zniesť dole odpad, minimálne ten svoj!

Na „recepcii“ je možné kúpiť veľmi veľa originálnych suvenírov, tričiek, pohľadníc a doplnkov oblečenia s logom chaty a slobodného kráľovstva Rysy.

K dispozícii majú návštevníci aj bufet a miesto pre posedenie v kruhu priateľov. Zaujímavosťou je aj najexponovanejšie suché WC mimo chaty, ktoré je aj najvyššie položeným svojho druhu v Tatrách. Výhodou na chate pod Rysmi je pokoj od všetkých hlúpostí tohto sveta okrem petrolejových lámp, ktoré fungujú večer perfektne. Rezervácia ubytovania je možná len po zaplatení 50% zálohy.

Chata je charakteristická neopakovateľnou atmosférou s príjemným prostredím. Je jednou zo štyroch vysokohorských chát, ktoré zásobujú nosiči, obyčajne nosia na 4,5 km trase s prevýšením 750m – 60 až 90 kg nákladu, výnimočne aj viac ako 100 kg (rekord 122,5 kg v roku 2003, súčasný chatár Viktor Beránek).

Je útočiskom pre horolezcov, záchranárov a hlavne pre tých, ktorý nejdú len na krátku „špacírku“, ale chcú spoznať aj vyššie položené krásy Tatier. Má neopakovateľnú atmosféru a výborný personál.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s