Hrad Devín a jeho história

Hrad DevínNa strategicky mohutnej skale nad sútokom riek Dunaj a Morava sa týči monumentálny hrad Devín. Nachádza sa na sútoku riek Dunaja a Moravy, neďaleko obce Devínska Nová Ves. Devínsky hrad patrí k najstarším historicky doloženým hradom na Slovensku, jeho písomné doklady siahajú až do roku 864. Archeologický výskum objavil nálezy už z doby kamennej. Hrad Devín bol dôležitou historickou križovatkou ciest, ktorú ako vojenskú základňu využívali v 2. storočí Rimania.

História hradu Devín

Devín bol už od praveku dôležitým strediskom kultúrneho a hospodárskeho života a vystriedali sa tu mnohé kultúry. K najstarším obyvateľom, ktorí osídlovali územie dnešného hradu patrili Kelti a Rimania. Keltská osada tu existovala už od začiatku posledného storočia pred Kristom. V časoch Rímskej ríše bol Devín dôležitým strategickým bodom a súčasne i premostím novovzniknutého hlavného strediska hornopanónskej provincie – Carnunta. Stavebná činnosť Rimanov tu dosahovala vrchol o čom svedčí aj škála objektov, ktoré tu boli objavené a neslúžili na vojenské účely.

Hrad Devín

Po Rimanoch prichádzajú Slovania, ktorí tu objavili zvyšky starého osídlenia a využili ho na svoje účely. Najstaršie stopy Slovanov na tomto území pochádzajú až z 8. storočia. Prechodne sa tu zdržiavali aj veľkomoravské kniežatá, no jedinou historickou osobnosťou v dejinách Veľkej Moravy, ktorej meno môžeme na základe historických správ spájať s Devínom je knieža Rastislav.

V období od konca 11. až do 13. storočia je hrad Devín zahalený tajomstvom, pretože z tohto obdobia o ňom nie sú žiadne historické správy. Od roku 1322 bol hrad v rukách uhorského kráľa. V období renesancie vlastnili hrad grófi zo Svätého Jura a z Pezinka. V roku 1529 bol hrad dokonca napadnutí Turkami, no nepodarilo sa im ho dobyť. Hrad potom postupne vlastnili príslušníci Bátoriovského rodu. V roku 1635 hrad Devín získali Pálfiovci z Ardedu. V období baroka už hrad slúžil iba na hospodárske účely a správu devínskeho domínia. V 19. storočí sa Devín dostával ďalej do popredia záujmu slovenských národovcov ako symbol slovenskej štátnosti – nositeľ kultúrnych tradícii sv. Cyrila a sv. Metoda.

Najznámejšia povesť o hrade Devín

Hrad Devín - Studňa„Za vlády kniežaťa Rastislava sa hrad z roka na rok rozrastal, no raz si Rastislav uvedomil, že  voda im chýba a tak dal postaviť studňu. Tak sa mocní a tvrdí chlapi dali do kopania, jama sa začala prehlbovať a na hrade zavládla radosť a ovlažila vyschýňajúce pery obyvateľov. No stalo sa čo by nik nečakal. Chlapi čo studňu kopali, začali sa v nej strácať.  Stratilo sa mnoho šuhajov, mocných chlapov, čo vyzvedieť tajomstvo studne sa pokúšali. No prišiel udatný vodca Slavoboj, syn hradného pána zo Šintavy, pokloniť sa Miloslave, krásnej dcére devínskeho kniežaťa. Tiež mu myšlienky začali v hlave vŕtať a hnali ho do studne vyskúšať šťastie. Raz keď prechádzal okolo studne zbadal na zemi meč. Bral to ako znamenie a hor sa do studne. Dal sa uviazať na silný povraz a spustiť do diery, čo studňou mala byť. Najprv zdola gánilo hrobové ticho, no po čase sa ozval šramot, buchot akoby tam ktosi zápasil. Zazneli ťažké stony i tvrdé údery. A znova ticho. V tom sa ohlásil a ľudia ho za mocné povrazy vytiahli von. Hrdina doráňaný a vysilený odpadol. No pod Slavobojovou halenou našli skrvavenú hlavu akejsi potvory. Bol to šarkan, ktorý žral chlapov v studni. Viac už šarkan nikomu neublížil a zo studne vyvrel mocný prúd zdravej vody. Kým na hrade žili manželia Slavoboj a Miloslava, bola v studni voda, ale keď istého dňa obaja umreli, šarkania studňa razom vyschla.“

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s