Zámok Topoľčianky

Obec Topoľčianky leží v údolí rieky Žitavy, obklopenom od severozápadu pohorím Tribeč a od východu Pohronským Inovcom. Na severnom konci tejto obce sa rozprestiera rozsiahly Anglický park pred Zámkom Topoľčiankyanglický park, do ktorého je malebne zakomponovaný Zámok Topoľčianky, datovaný od 15. – 16. storočia. Jeho hlavné klasicistické krídlo je začlenené do troch renesančných krídel, ktoré uzatvárajú nádvorie s fontánou uprostred.

Všetok nábytok zámku je pôvodný tak, ako ho tu zanechali poslední šľachtickí majitelia zámku, arcivojvoda J.A. Habsburg s manželkou. Návštevník postupne prechádza salónmi rozličných slohov s neobyčajnou zbierkou. Pozornosť návštevníkov púta aj zámocká knižnica so zbierkou 14 000 vzácnych zväzkov kníh, založená grófom Jánom Keglevichom. Knižnica je historická, jedna z mála v úplnosti zachovaných zámockých knižníc na Slovensku. Knižnica bola pôvodne vo Viedni v jeho tamojšom paláci, odkiaľ si ju po dokončení stavby kaštieľa v roku 1825 postupne preniesol do Topoľčianok. Vtedy mala okolo 10 000 zväzkov. Je prevažne náuková, vedecká, so spismi francúzskych, anglických, nemeckých osvietencov s encyklopédiami, botanickými a zoologickými atlasmi a pod.

Súčasťou zámku je aj zámocká kaplnka, vystavaná v roku 1662 v severozápadnej bašte. V kaplnke sa nachádza pozoruhodný obraz jej zakladateľky Alžbety Rákoczi na posmrtnom katafalku. Od 17. stor. umožnil pápež Inocent XI. organizovať púte k Panne Márií Karmelskej, ktoré sa konajú  pravidelne 16.júla každý rok až do dnešných dní. K priestorom zámku patria aj historické apartmány, kde sa nachádza ešte pôvodná posteľ 1.ČSR prezidenta T.G. Masaryka. V rokoch 1923 až 1951 slúžil ako letné sídlo prezidentov republiky. Od roku 1951Zámok Topoľčianky tri renesančné časti slúžia ako hotelová časť na prechodné ubytovanie hostí a v južnom klasicistickom krídle je umiestnené múzeum, ktoré je prístupné po celý rok početným domácim a zahraničným návštevníkom. V kaštieli je baroková kaplnka, keramika a rozsiahly knižný fond. Zámok je národnou kultúrnou pamiatkou.
Majiteľom zámku je Jednotný majetkový fond odborových organizácií v SR.

Múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku a bytových doplnkov (obrazov,dobových portrétov, starých hodín, keramiky, kobercov, orientálnych vyšívaných závesov, slohových zrkadiel) a zbraní umiestnené v klasicistickom krídle zo 16. až 19. storočia je prístupné širokej verejnosti počas celého roka. Osobitnú pozornosť si zaslúžia zbierky keramiky, najmä porcelánu – je tu jedna z najväčších zbierok keramiky na Slovensku. Zbierky sú rozmiestnené po všetkých salónoch. Najviac je zastúpený porcelán Meissen a porcelán viedenský, potom berlínsky, anglický (Minton, Worcester, Stanffordshire), čínsky, v menších počtoch francúzsky (Sévres), taliansky (Capo di Monte Neapol), maďarský (Herend), nemecké výrobky z Hochstu, porcelán japonský, z Ludwigsburgu, porcelán z Moskvy (Garder), z českého porcelánu sú zastúpené Karlovy Vary, Slavkov, Stará Role, Březová, zo Slovenska keramika habánska a stupavská.Svadobná sála v Zámku Topoľčianky

V priestoroch Zámku Topoľčianky sa nachádza hotel, reštaurácia, sauna a vináreň. Počas celého roka je možné ubytovať sa na Zámku. Pre oddych ponúka hosťom možnosť rekreačných pobytov. Zámok Topoľčianky ponúka možnosť prežiť svadobný deň v romantickom prostredí zámku, obklopenom anglickým parkom a jeho tajomnými zákutiami.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s