Vlkolínec, rezervácia ľudovej architektúry

Obec Vlkolínec  leží v pohorí Veľkej Fatry, vo výške 718 m.n.m., pod vrchom Sidorovo. Rozloha rezervácie je 797 ha, a tvorí ju najucelenejší urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb.  Vlkolínec je vzdialený od mesta Ružomberok  približne 11km.   V roku 1977 bol Vlkolínec vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

rezervácia Vlkolínec

Prvá historická zmienka pochádza už zo 14. storočia, ako jedna u ulíc Ružomberka. A názov obce Vlkolínec vznikol pre vysoký výskyt vlkov v tomto regióne. Vlkolínec bola obcou sedliacko-želiarskou. V 17. storočí sa tu nachádzali štyri sedliacke usadlosti a päť želiarskych domov. Významnými stavbami pamiatkovej rezervácie sú zrubová zvonica z 18. storočia, ktorá je obitá šindľom a zrubová studňa z 19. storočia, s hĺbkou 13 m. Koncom 19. storočia sa vystaval kamenný rímsko-katolícky kostol – Navštívenia Panny Márie.  V zozname UNESCO je zapísaných 73 objektov, najmä drevenice v štýle ľudovej architektúry. Za drevenicami sa nachádzajú maštale a rozsiahlé humná. Unikátom osady je i potok pretekajúci v drevených  žľaboch.

Roľnícky dom- Vlkolínec

Turisti by nemali vynechať návštevu muzeálneho objektu – Roľnícky dom, ktorý svojou stálou expozíciu pôvodného bývania, tradičných historických predmetov v domácnosti i v poľnohospodárstve oboznamuje so životom našich predkov. Ich spôsob bývania a hospodárenia. Vo Vlkolínci pravdepodobne od 17. storočia bola vybudovaná i škola. Obyvatelia Vlkolínca sa v minulosti zaoberali poľnohospodárstvom, chovom dobytka, pastierstvom – najmä oviec , salašníctvom, včelárstvom a drevorúbačstvom.

Galéria ľudového umenia sídli budova bývalej školy a je otvorená sezónne od 15.mája do 15.októbra. V galérií môžu návštevníci obdivovať drevorezby, výrobky z drôtu, obrazy, fotografie, lovecké trofeje, zdobené medovníky a rôzne predmety súvisiace s históriou Vlkolínca. Galéria je vo správe  Občianske združenie Vlkolínec.

V súčasnosti rezerváciu Vlkolínec trvalo obýva 19 obyvateľov v šiestich domoch z celkového počtu 55 domov. Ďalšie domy sú prenajímané rekreantom.

drevenice Vlkolínec

Vlkolínec a jeho unikátna ľudová architektúra poskytuje širokospektrálny obraz do našej tradičnej histórie. Zapísaním do zoznamu svetového dedičstva UNESCO bola potvrdená jedinečnosť a výnimočnosť tejto osady a objektov, ktoré sa tu nachádzajú.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s