Gombasecká jaskyňa

Základné informácie o jaskyni

Gombaseckú jaskyňu nájdeme uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny, v doline rieky Slaná, asi 15 km od mesta Rožňava. Do Gombaseckej jaskyne sa vchádza z kaňonu Slanej na západnom okraji Silickej planiny, jej vchod je vo výške 250 m.n.m. Jej objav sa podaril v roku 1951 skupine rožňavských dobrovoľných jaskyniarov, ktorí do podzemia zostúpili cez Čiernu vyvieračku. V roku 1968 sa v tejto jaskyni prvýkrát na Slovensku začalo so speleoterapiou.  Celková dĺžka jaskyne predstavuje 1525 m a pre verejnosť je od roku 1955 sprístupnených 285 m. Dĺžka prehliadkovej trasy je však 530 m, keďže sa takmer celá trasa prechádza dva razy a doba trvania prehliadky je 30 minút. Počet schodov na prehliadkovej trase je 87 a prevýšenie je minimálne, 7 – 8 metrov. Teplota jaskyne sa pohybuje od 9 až 9,4°C. Hlavná sezóna je od júna do augusta, každý deň okrem pondelkov sú vstupy od 9.00 do 16.00 každú hodinu. Gombasecká jaskyňa bola vďaka svojmu významu a výzdobe zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Gombasecká jaskyňa

Zaujímavosti Gombaseckej jaskyne

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras vývojovo patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne. Jaskyňa býva označovaná za rozprávkovú, pretože príroda dala  kvapľom rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou. Jaskyňa je výnimočná svojimi tenkými sintrovými brčkami – tenkými trubicovitými stalaktitovými útvarmi, ktoré dosahujú dĺžku až 3 metre. Gombasecká jaskyňaNájdete tu aj ďalšie formy stalaktitov, stalagmitov a rôznorodé sintrové útvary. Medzi najkrajšie priestory jaskyne patria Mramorová sieň s 8 metrov hlbokou studňou, Sieň mieru, Sieň múdrosti, Brková sieň a ďalšie. Mramorová sieň vás zaujme svojou priestrannosťou a kvapľovou výzdobou. V sieni Hirošima dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb, na skalných stenách rôznych odtieňov sú kvapľové útvary aj sintrové náteky. V Sieni mieru sú okrem bohatej kvapľovej výzdoby tenké brčká tak husto, až vytvárajú predstavu kamenného dažďa. Podzemné priestory jaskyne vytvoril Čierny potok, ktorý v súčasnosti preteká spodnými časťami a vystupuje pod vchodom do jaskyne. Jaskyňa ma mimoriadne priazdnivé mikroklimatické pomery (stála teplota 9°C, relatívna vlhkosť 98%, čistý vzduch a priazdnivé zloženie aerosolu), vhodné pri liečení niektorých chorôb dýchacích ciest.

Okolie Gombaseckej jaskyne

GombasekV okolí Gombaseckej jaskyne sa nachádza obec Slavec, ktorá má pre turistov taktiež veľa lákadiel a turisti sa tu môžu ubytovať alebo občerstviť. V blízkosti jaskyne je vybudovaná chatová osada, stanový tábor a amfiteáter. Z pamiatok sa v obci nachádza reformovaný kostol, ktorý bol postavené v gotickom slohu. Nájdete tu aj niekoľko tradičných zachovalých gemerských sedliackych domov. V obci sa pravidelne organizujú kultúrno-spoločenské aktivity a uchovávajú tradičné ľudové remeslá a zručnosti. V blízkosti obce sa nachádza rekreačné stredisko Gombasek. Stredisko je dobrým východiskom pre turistiku na Plešiveckú planinu a Silickú planinu. Obcou prechádza žltá turistická trasa a značené cyklotrasy.

2 thoughts on “Gombasecká jaskyňa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s