Hrad Gýmeš

Hrad Gýmeš je historickou ozdobou na vrchu Dúň pohoria Tribeč. Zrúcanina hradu Gýmeš je vzdialená takmer 5 km od obce Jelenec.

areál hradu Gýmeš

Prístup k zrúcanine hradu Gýmeš

Turisti sa môžu na hrad dostať po turistickej ceste z obce Jelenec. Výstup po tejto trase trvá cca 2 hodiny. Najrýchlejšie za 30 minút sa však dá dostať z obce Kostoľany pod Tribečom po neoznačnej ceste. Zaujímavejšia je cesta po červenej a neskôr zelenej značke od rekreačného strediska Jelenec-Remitáž. Trasa trvá asi hodinu a prechádza gaštanicou. Od Remitáže vedie aj žltá značka cez Studený hrad. Túto trasu by mali využiť turisti, ktorí sa chcú kochať i výhľadom na široké okolie.

História hradu Gýmeš

Písomná zmienka o hrade sa datuje do 12. storočia v Zoborskej listine. Hrad Gýmeš dal postaviť Ondrej, syn komesa Ivanku zo starého veľmožského rodu Hunt-Poznanovcov. Gýmeš slúžil ako útočisko a ako ochrana rodových cenností.

hrad Gýmeš v minulosti

Nádvorie je v tvare trojuholníka a na južnej strane bola vybudovaná veža s obrannou i obytnou funkciou. V 13. storočí bola vybudovaná ďalšia veža a medzi oboma vežami sa postavili paláce. Počas vlastníctva rodiny Forgáchovcov hrad prešiel rozsiahlou výstavbou – nové paláce, valcovitú vežu a veľkú vežu lichobežníkového pôdorysu, taktiež  rozšírili opevnenie. V 17. storočí bolo postavené na južnej strane nové odolnejšie opevnenie a delovými  baštami. Napriek posilneniu opevnenia hrad viackrát dobili Turci–  v rokoch 1663 a 1671 po dobytí Nových Zámkov sa zmocnili aj Gýmeša a hrad vyplienili. Hrad bol opätovne obnovený – časti opevnenia, paláce i vstupnú bránu.  a v tom čase sa zamerali i na stavbu Kostola sv. Ignáca s dvoma bočnými kaplnkami a rodinnou hrobkou v podzemí. V roku 1722 si dal Pavol Forgách v obci pod hradom postaviť barokový kaštieľ vsadený do prírodného parku so vzácnymi drevinami. Hrad Gýmeš sa stal neobývaným v 19. storočí po požiari, ktorý tam vypukol. Od toho času z hradu zostala len zrúcanina, ktorá chátrala. A dokonca kamene z častí hradieb použili pri výstavbe cukrovaru. Posledný Forgách emigroval na začiatku 20. storočia do Maďarska.

Kedysi tak prekvitajúci hrad od stavebného ruchu v súčasnosti chátra.  Zachovali sa len časti obvodového muriva a konštrukcia hradných budov, opevnení, otvory okien a vstupov.

súčasný stav - zrúcanina hradu Gýmeš

Traduje sa, že v minulosti hostí hradu Gýmeš vítali – lopatkovým tancom, ktorý spočíva v štyroch úderoch lopatkou. Turisti sa musia presvedčiť či táto tradícia pretrváva dodnes.V areály je vybudovaných niekoľko ohnísk. Návštevníci môžu prežiť pravý deň v prírode.

V blízkosti hradu sa nachádza i Studený hrad, ktorý zanikol už v 13. storočí, avšak na upätí, kde kedysi stál Studený hrad je očarujúci výhľad. A o niečo ďalej približne 6km od hradu Gýmeš sa nachádza ranč Čakýň, kde si návštevníci môžu užiť jazdu na koňoch a rôzne atrakcie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s