Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica je najväčšia jaskyňa Slovenského krasu. Unikátnym formám sintrovej výzdoby dominujú pramienkové kvaple a pagodové stalagmity. Je to tiež naša najvýznamnejšia biospeleologická lokalita. Slovenský kras je krajinný celok geomorfologickej oblasti Slovenské rudohorie. Bol tu vyhlásený Národný park Slovenský kras. Národný park Slovenský kras sa rozprestiera na juhovýchode Slovenska.

Zaraďuje sa medzi jaskyne svetového významu. Nachádza sa v južnom svahu oblasti zvanej Silická Planina v okrese Rožnava. Domica je prepojená s jaskyňou Čertova diera – spolu dosahujú dĺžku 5358 m. Tvoria jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v Maďarsku, o celkovej dĺžke 25 km, pričom 1/4 sa nachádza na území Slovenskej republiky.

Archeologické nálezy

Domica je významnou archeologickou lokalitou. Jaskyňa bola obývaná už pred 5000 rokmi roľníckym neolitickým človekom, dôkazom čoho sú bohaté nálezy ohnísk, rôznych črepov z nádob, kostených predmetov a pozostatkov po kolových stavbách. V Posvätnej chodbe sa na stenách zachovali aj uhľové kresby (ornamenty). Medzi sintrovými útvarmi je pozoruhodná zasintrovaná nádobka bukovohorskej kultúry, ktorá sa nachádza aj v logu jaskyne. Domica bola osídlená neolitickými ľuďmi s bukovohorskou kultúrou. Neskôr pôvodný vchod do podzemia uzavrela sutina a jaskyňa sa stala nedostupnou.

Objav Domice sa pripisuje pánom Jánovi Majkovi a Vojtechovi Benickému. Ján Majko s partnermi r.  3. 10. 1926,  na dne Starej Domice objavili pokračovanie – jaskyňu Domica. Predpokladané spojenie s Čertovou dierou objavil Majko v roku 1929 a prepojenie Domice s Baradlou fyzicky uskutočnil Vojtech Benický v roku 1932 prekonaním polosifónov na maďarskej strane. Jaskyňa bola pre verejnosť sprístupnená v roku 1932. Sprístupňovacie práce riadil V. Benický.

útroby jaskyne Domica

Po preniknutí do rozsiahlých podzemných priestorov jaskyne v roku 1926 sa našlo množstvo rozličných archeologických nálezov – črepy z nádob, šípy, hrebeň, prsteň, závesky z mušlí a zvieracích zubov, udica, ozdobená valcovitá obrúčka, kamenné nástroje ako sekerky, kliny a mlat, nože a škrabadlá. hladidlá, šidlá. A na viacerých miestach sa objavili kolové jamy obytných objektov a ohniská.  Zadné časti jaskyne boli pravdepodobne posvätnými a kultovými miestami, kde sa zachovali kresby uhľom.

V roku 1930 Klub československých turistov vyrazil dolný vchod a o dva roky neskôr bola jaskyňa sprístupnená aj s elektrickým osvetlením. Jaskyňou pretekajú iba občasné podzemné vodné toky. V čase intenzívnych búrok bola jaskyňa viackrát zaplavená. Jaskyňa má bohatú sintronovú výplň, ktorá najviac vynikáv Majkovom dóme. Typickými útvarmi jaskyne Domica sú štíty a bubny, kaskádové jazierka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. Od vchodu podzemné priestory klesajú k podzemnému riečisku Styxu. Dominujú horizontálne oválne chodby. Chodby sú miestami zväčšené do dómov a siení. Chodba Styxu nadobúda charakter podzemného kaňonu s meandrami. V Suchej chodbe boli objavené kosti jaskynného medveďa -Ursus spelaeus.

Základné informácie

Vchod do Domice je na južnom úpätí rovnomenného kopca v nadmorskej výške 339m. Sprístupnené časti jaskyne merajú 1315 m, z toho plavba 140 m.

Prístup k jaskyni

Jaskyňa sa nachádza asi 10 km juhovýchodne od Plešivca (obec medzi Rožňavou a Tornaľou), 2 km od štátnej hranice s Maďarskom. Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom. Pri areáli sa nachádza náučný chodník, vnútri je nainštalovaná náučná expozícia.

Najbližšia zastávka verejnej dopravy: Kečovo, Domica (bus)

Prístup autom k jaskyni:

  • Z Rožňavy cez Plešivec smer Domica – 25 km

  • Z Tornale cez Plešivec smer Domica – 25 km

Prehliadka sa delí na krátky okruh, ktorý má dĺžku 780 m a jeho súčasťou je i plavba a  dlhý okruh (bez plavby) má dĺžku 1180m, dlhý okruh s plavbou má dĺžku 930 m, z toho plavba je 150 m.

Dĺžka trvania prehliadky:Plavba v jaskyni Domica

  • krátkeho okruhu – 45 min,
  • dlhý okruh bez plavby – 60 min. a
  • dlhý okruh s plavbou  – 60 min. a viac.

Teplota v jaskyni je od 10,2 do 11,4°C.

V jaskyniach Domica a Čertova diera bolo doteraz zistených 16 druhov netopierov.

Atraktívnosť prehliadky dotvára nie len samotné jaskynné útroby, ale i plavba po podzemnej riečke Styx. Okrem toho jaskyňa odhalila množstvo archeologických nálezísk. Návštevu jaskyne možno odporučiť  ako jednu z alternatív školských, či rodinných výletov. Deti rozhodne zaujme tajuplné útroby a plavba v jaskyni a taktiež si odnesú poznatky o našej pradávnej histórií.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s