Liptovská Mara – liptovské more

Liptovská Mara bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Rozloha vodnej nádrže je  22 km2 s maximálnou hĺbkou 43 m. Pre svoju veľkosť je najväčšou slovenskou vodnou nádržou a právom jej patrí prívlastok – Slovenské alebo Liptovské more.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je pomenovaná podľa zaniknutej obce Liptovská Mara, ktorá bola spolu s ďalšími obcami – Černice, Demčín, Parížovce, , Sokolče, (Stará) Liptovská Sielnica, Paludza, Vrbie, Nižné a Vyšné Dechtáre, Ráztoky, zaplavená pri stavbe nádrže. Z obce sa zachoval iba gotický kostolík, ktorý sa nachádza v lokalite Havránok.Liptovská Mara kostolík

Liptovská Mara je ideálnym miestom oddychu i zábavy. Ponúka možnosť rybolovu, vyhliadkovú plavbu ľodou MÁRIA. Loď sa plaví na trase Liptovský Trnovec – kostol Liptovská Mara – Salaš Dechtáre a späť, pričom plavba trvá približne 1 hodinu.

V lete je Liptovská Mara využívaná rozmanitými vodnými športmi, od kúpania, člnkovania, surfovania až po windsurfing, jazdu na vodných skútroch. Na jej severnom brehu nájdete jachtársky klub, ako aj požičovňu vodných bicyklov a člnov. Zaujímavým a obľúbeným druhom vodného športu je wakeboarding. Wakeboarding je kombináciou vodného lyžovania, techník snowboardingu a surfingu. Wakeboardista je ťahaný na lane za motorovým člnom rýchlosťou okolo 28-38 km za hodinu. Pre milovníkov adrenalínovej zábavy je určený rafting. Rafting možno vyskúšať v areály vodných športov neďaleko centra Liptovského Mikuláša. Počas dvoch hodín( cca 8-10 jázd) sa odvážlivci naučia zdolávať umelo vytvorené vodné prekážky s pomocou inštruktora, ktorý túto trať poznajú veľmi dobre.

Camping Liptovská MaraDeti môžu vyskúšať  jazdu na banáne alebo na nafukovacích kolesách.

Autocamping Liptovský Trnovec sa nachádza  6 km od Liptovského Mikuláša. Kapacita campu je 1000 osôb. Hostia majú možnosť napojenia karavanov na elektrinu. Hosťom je k dispozícii centrálna sociálna budova, kde sa nachádzajú WC a sprchy. Tieto sú samozrejme aj bezbariérové. V budove je aj možnosť prania. V celom campe je pitná voda. Okrem možnosti campovania a stanovania ponúka camp aj ubytovanie v drevených chatkách. Každá je vybavená sprchou, WC a chladničkou. Izby sú štvorlôžkové a  celková kapacita je 88 osôb. Camp má predajňu potravín.  K dispozícii je bufet, kuchynka, ubytovacie bunky, požičovňa športových potrieb, minigolf, požičovňa člnov, výcvikové stredisko potápačov a trávnatá pláž.

Ďalšou možnosťou príjemného ubytovania v blízkosti Liptovskej Mary ponúka Chata Liptovská Mara. Chata Liptovská Mara sa nachádza v obci Bobrovník. Chatu s celoročnou prevádzkou ideálna pre rodinné ubytovanie. Celková kapacita ubytovania je 8 osôb. K dispozícii sú 3 spálne, spoločenská miestnosť s krbom a TV + SAT, kompletne zariadená kuchyňa /chladnička, mikrovlnná rúra, elektrický sporák, kúpelňa so sprchovacím kútom, 2xWC. V letných mesiacoch je k dispozícii terasa s vonkajším záhradným krbom.

Medzi vyhľadávané letné rekreačné miesta nemožno vynechať Liptovské more – Liptovskú Maru. Vodná nádrž ponúka viaceré aspekty – čistá voda, rôzne vodné športy pre deti i náročných adrenalinových borcov a v neposlednom rade treba pripomenúť vášnivých rybárov. Príjemné ubytovanie, ktoré je v tesnej blízkosti prírody a vody. Liptovská Mara je ideálne miesto pre rodinné dovolenky i  partie priateľov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s