Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa sa dá označiť prívlastkom rozprávková jaskyňa. Dobšinská ľadová jaskyňa sa rozprestiera na územní Národnej prírodnej rezervácie Stratená v Národnom parku Slovenský raj.

Zaujímavosti

Dobšinská ľadová jaskyňa

Je jednou z najvýznamnejších ľadových jaskýň nie len v Európe, ale i v celosvetovom meradle. Historicky prvý oficiálny vstup uskutočnil kráľovský banský radca Eugen Fuffinyi v roku 1870 a o rok nato ju sprístupnili verejnosti. Dobšinská ľadová jaskyňa bola vôbec prvou jaskyňou v Európe, ktorú osvetlili elektrické svetlá. Ďalšou raritou jaskyne je, že až do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť, samozrejme v súčasnosti sa korčuľovanie nezachovalo.

V roku 1979 ju vyhlásili za chránený prírodný výtvor. Dnešné priestory Dobšinskej ľadovej jaskyne sú spojené so Stratenskou jaskyňou. Stratenská jaskyňa vyniká najmä mohutnosťou dómov a hlavných chodieb. Rozprávkový dóm je najväčším jaskynným priestorom na Slovensku. Vzácne sú jaskynné pologuľovité perly,aragonitové kryštalické výrastky, kalcitové excentrické výrastky a sadrovec. V jaskyni Psie diery boli nájdené kosti jaskynného medveďa Ursus spelaeus, ktorých vek sa odhaduje na  15 490 až 17 530 rokov.

Dobšinská ľadová jaskyňa je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Základné informácie o Dobšinskej ľadovej jasykni

K jaskyni je prístup z osady Dobšinská ľadová jaskyňa v Slovenskom raji medzi Popradom a Rožňavou. Výstupová trasa je dlhá asi 1 km a výstup k jaskyni trvá asi 25 min.

Teplota vzduchu v zaľadnenej časti Veľkej sieni je -3,9+0,2 °C, a teplota vzduchu v spodných častiach jaskyne zostáva celý rok pod bodom mrazu. Teplota vzduchu v nezaľadnených častiach je +0,8+3,5 °C. Návštevníci by nemali zabúdať i počas horúcich letných dní na teplé oblečenie, inak im môže hroziť teplotný šok a podchladenie.

Hlavnú časť Dobšinskej ľadovej jaskyne predstavuje obrovská dutina klesajúca od vchodu do hĺbky 70 m. Z väčšej časti je vyplnená ľadom. Ľadová výplň sa vyskytuje vo forme podlahového ľadu, ľadopádov, ľadových stalagmitov a stĺpov. Zaľadnená plocha predstavuje rozlohu 9772 m2.

Zaľadnenú časť tvoria Veľká a Malá sieň, Ruffinyho koridor a Zrutený dóm.

Nezaľadnenú časť tvoria Kvapľová a Biela sieň, Suchý dóm, Kvapľová pivnica a Peklo.

Ročná návštevnosť je 75 až 85-tisíc osôb, preto ju radíme medzi najobľúbenejšie  a vyhľadávané slovenské jaskyne. Návštevníkov Dobšinskej ľadovej jaskyne čaká prehliadka trvajúca cca 30 min. a predstavuje ju 515m z celkovej dĺžky jaskyne, ktorá dosahuje až 1483m.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Od roku 1970 prevádzku jaskyne zabezpečuje Správa slovenských jaskýň. Dobšinská ľadová jaskyňa odkrýva podzemné a ľadové krásy, ktoré dokáže vytvoriť iba sila prírody. Jedinečná jaskynná architektúra prináša turistom impozantný zážitok  dokonalosti. Návštevníci pocítia zimomriavky a to  nie len z mínusových teplôt v ľadovej jaskyni.

2 thoughts on “Dobšinská ľadová jaskyňa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s