Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa sa nachádza sa na severnom svahu Kobylieho vrchu v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry, na území Tatranského národného parku. Belianske Tatry – Pohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň. V Pohorí sa nenachádza žiadne pleso, no napriek tomu panoráma prírody je očarujúca. Turisti sa môžu kochať najtypickejším kvetom Tatier – plesnivcom alpínským.

Panoráma Belianskych Tatier

Jaskyňa bola zaradená medzi Národné prírodné pamiatky. Vysoké Tatry sú bohatšie o prírodný unikát, ktorý môžu návštevníci obdivovať.  Jaskyňu sprístupnili  verejnosti v roku 1882 a elektricky osvetlili v 1896. Už v 18. storočí začali jaskyňu objavovať zlatokopi. Vstupný otvor našli L. Gulden a zlatokop Fabry, avšak neodhalili hlbšie krásy Belianskej jaskyne.

Celková dĺžka jaskyne je 3 829 m a hĺbka  168 m. Výstup k jaskyni trvá asi 20-30 minút. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m. Kondíciu návštevníkov preverí i 860 schodov. Prehliadka jaskyne trvá približne 70 min. Návštevníkom sa naskytne možnosť vidieť jaskynné výtvory v podobe sintrových vodopádov, pagodovitých stalagmitov a jazierok.

Časti Belianskej jaskyne

Zrútený domJednou z najzaujímavejších častí jaskyne je Hudobná sieň. Toto pomenovanie jej bolo priradené pre zvuky dopadajúcich kvapiek na hladinu jazierka. Z kvapľových útvarov tu vznikli nástenné vodopádyVysoký dóm, Zbojnícka komora, Dóm SNP a pagodovité stalagmity – Palmová sieň. Unikátny prírodný úkaz v Zrútenom dóme  je šikmo naklonený takmer 2 m vysoký a 1 m široký stalagmit, ktorého podoba pripomína šikmú vežu v Pise. Na plochšom hlinitom dne sa vytvorili menšie jazierka. Dómovité priestory sú vyzdobené kvapľovými vodopádmi – Vodopádový dóm, Hudobná sieň, Hlboký dóm. V Galérii je pozoruhodný stalagmit Biela pagoda, v Bielom dóme je zaujímavý Biely stĺp.

Beliansku jaskyňu obývajú typické jaskynné živočíchy, jedná sa o tri druhy netopierov – netopier obyčajný, netopier fúzatý a netopier ostrouchý,  plch obyčajný a v jaskynných jazierkach prebýva bezpancierovec slepý.

Liečebné účinky Belianskej jaskyne

Belianska jaskyňa sa môže pýšiť nie len svojimi jaskynnými útvarmi a krásou, ale i  liečebnými účinkami. V jaskyni sa totiž nachádza prirodzený aerosol s obsahom iónov viacerých prvkov, najmä vápnika a magnézia. Inhalácia má čistiacu schopnosť dýchacích ciest. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3°C a  vlhkosť medzi 93 – 97 %.

Belianska jaskyňa

Sanatórium Tatranská kotlina využíva Beliansku jaskyňu pre liečebné účely svojich pacientov od r. 1991. Liečbu v jaskyni považuje za doplnkovú pri terapii dýchacích ciest. Podstatným prínosom tejto doplnkovej liečby v jaskyni sú ústup dýchavičnosti, kašľa, expektorácie, väčšia priechodnosť nosa, zvýšenie telesnej výkonnosti. Pobyt pacientov v jaskyni trvá asi 45 minút. Vstupy do jaskyne sú organizované celoročne 4 dni v týždni – utorok až piatok. Výstup, pobyt a zostup pacientov z jaskyne je zabezpečený rehabilitačnou sestrou sanatória.

Návšteva Belianskej jaskyne sa odporúča nie len vášnivým milovníkom prírody, ale i zvedavcom, ktorých lákajú záhadné útroby jaskýň. A  v neposlednom rade sa návšteva odporúča ľudom s dýchacími problémami. Naplnenie zážitkami a zlepšenie zdravia vám rozhodne zaručí Belianska jaskyňa.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s