Hrad Beckov Panorama

Hrad Beckov, história a povesti

Hrad Beckov sa vypína na strmom, zhruba 50 metrov vysokom, skalnom brale nad rovnomennou obcou Beckov, kúsok od Nového Mesta nad Váhom. Beckovský hrad je jedným zo strážnych považských hradov a je z neho nádherný výhľad na Považské Podolie, svahy Bielych a Malých Karpát a na Považský Inovec.

Hrad Beckov západ slnka

História hradu Beckov

Dnes už z monumentálneho hradu ostala iba zrúcanina, no stále tu cítime prítomnosť kráľov a šľachticov. História dýcha v kamenných stenách tohto hradu a mohla by rozprávať príbehy. Vznik hradu sa datuje do 12. – 13. storočia. Bol to kráľovský hrad, ktorý slúžil pomerne rozsiahlemu panstvu. K jeho najslávnejším pánom patril pán Považia, Matúš Čák Trenčiansky, za ktorého panovania prešiel hrad rozsiahlymi úpravami. Ďalšími významnými panovníkmi boli Stibor zo Stiboríc a jeho syn Stibor II. Najväčší rozmach hradu nastal na prelome 14. a 15. storočia, kedy boli zvýšené hradné veže a postavili horný gotický palác s rytierskou sieňou a kaplnkou.

Hrad Beckov

Legendy a povesti o hrade Beckov

História hradu láka najmä viacerými povesťami, ktoré sa o ňom šíria. Podľa jednej z povestí vraj dal hrad postaviť Stibor pre svojho šaša Becka. Raz po dlhej poľovačke bolo knieža unavené a nikto ho nemohol rozveseliť. Podarilo sa to až jeho dvornému šašovi Beckovi. Stibor v dobrej nálade mu prisľúbil splniť každé želanie. Na prekvapenie všetkých si šašo zažiadal postaviť hrad na neďalekom brale. Stibor slovo dodržal a hrad postavil, no keď bol hrad hotový, tak sa mu zapáčil, že si ho chcel nechať pre seba. Šašovi povedal, že keď sa vzdá hradu, dá mu toľko zlata koľko sám váži. Šašo súhlasil, ale s podmienkou, že hrad bude niesť jeho meno. Tak dostal hrad názov Beckov.

Ďalšia povesť hovorí, ako dal hradný pán zvrhnúť zo skaly jedného zo svojich sluhov za to, že poranil jeho obľúbeného psa. Pri páde zo skaly sluha ešte pred svojou smrťou zakričal, že sa stretnú „do roka a do dňa!“. Jeho kliatba sa splnila. Presne po tom čase spiaceho hradného pána uštipla do oka vretenica, a ten sa oslepený v šialenstve zrútil na tom istom mieste do priepasti.

Hrad Beckov v noci

Súčasný stav hradu

V súčasnosti je areál hradu prístupný verejnosti. V posledných rokoch prebiehali na hrade rozsiahle rekonštrukcie, ktoré zachránili budovy horného hradu. Rekonštrukciou prebehli aj stiborovské paláce, kaplnka a vstupná brána.

Prístup na hrad je veľmi jednoduchý, priamo z obce tam vedie nenáročná cestička. Pri prehliadke hradu  si môžete vybrať sprievodcu ale popis hradu s pôdorysom.

Beckovské hradné slávnosti - dobové vystúpenieNa hrade sa často konajú rôzne podujatia. Návštevník tu môže vidieť napríklad divadlo so scénkou obliehania hradu, šermiarske zápasy, lukostreľbu či sa pokochať remeselníckym umením. Hrad je i vďaka výhodnej polohe vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Interná expozícia je otvorená od mája do októbra a venovaná je historickým pohľadniciam, ktoré dokonale mapujú históriu a vzhľad obce a hradu Beckov. V letných mesiacoch je na hrade otvorené aj múzeum Beckov, kde si môžete pozrieť aj miniatúru hradu. Exteriér tvoria ruiny horného a dolného hradu, sú to pozostatky palácov, hospodárskych a obranných budov a opevnenia.

2 thoughts on “Hrad Beckov, história a povesti

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s