Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi 12 sprístupnených jaskýň z vyše 4000 na Slovensku. Krásy podzemného sveta priťahujú každoročne tisícky domácich i zahraničných návštevníkov. Krehká krása, jedinečnosť kvapľovej výzdoby a mohutné kvapľové či ľadové útvary dokumentujú obrovskú silu prírody. V blízkosti Demänovskej jaskyne slobody sa nachádza aj Demänovská ľadová jaskyňa, tvoria spolu Demänovský jaskynný systém dlhý asi 35 m a je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Demänovská jaskyňa slobody

Základné informácie

Demänovská jaskyňa slobodyDemänovská jaskyňa slobody sa nachádza v Liptovskom krase na severnej strane Národného parku Nízke Tatry v Národnej prírodnej rezervácií Demänovská dolina. Jaskyňa patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku. Bola objavená v roku 1921 a sprístupnená od roku 1924. Z celkovej dĺžky jaskyne (8400 m) je pre verejnosť sprístupnených 1800 m. Prehliadka jaskyne je rozdelená na malý okruh: 1,2 km (60 min.) a na veľký okruh 2,2 km (100 min.). Jaskyňa leží v nadmorskej výške 870 m a vedie k nej pohodlný chodník s náučnými panelmi. Návštevnosť jaskyne je okolo 150 až 175 000 návštevníkov. Od roku 1993 sa v jaskyni vykonávajú ozdravovacie speleoklimatické pobyty.

Prírodné pomery

Demänovská jaskyňa slobodyJaskyňa vyniká neuveriteľnou pestrosťou farieb a tvarov sintrovej výzdoby, unikátne sú sintrové lekná a ďalšie jazerné formy sintrovej výplne. Podzemné priestory jaskyne boli vytvorené ponornými vodami riečky Demänovky a Zadnej vody v komplexe vápencových hornín. Jaskyňa má zaujímavý systém chodieb, podzemných siení a dómov ako aj pestrú a bohatú kvapľovú výzdobu. Popri bielych kvapľoch sa tu vyskytujú aj kvaple sfarbené do žlta, ružova, červena, ba niektoré až do fialova. Miestami môžeme objaviť aj sivé, tmavozelené až čierne sfarbenie od zlúčenín mangánu. Na dne jaskyne sa nachádzajú sintrové jazierka, ktorých raritou sú jaskynné perly, ktoré majú podobu hrachových guľôčok. Hlavnou výzdobou jaskyne sú stalagmity, stalaktity a veľkolepé kamenné vodopády. Mohutné priestory jaskyne nám ponúkajú pohľad na kvapľový vodopád vysoký 6 m, ale aj na 40 m hlbokú priepasť. Všetky kvapľové útvary jaskyne sú v štádiu rastu, sú živé s vysokým leskom čo v ostatných jaskyniach býva zriedkavosťou.

Krásy okolia jaskyne

Národný park Nízke TatryKeďže sa jaskyňa nachádza v prírodnej rezervácií Nízke Tatry, návštevníci môžu isto oceniť aj krásy Národného parku. Národný park Nízke Tatry má rozlohu 728 km2  a jeho ochranné pásmo 1 102 km2, čím je rozlohou najväčší národný park na Slovensku. Turistov poteší určite jeho najvyšší vrch Ďumbier, 2043 m.n.m., alebo vrch Chopok. Najfrekventovanejšie turistické a lyžiarske stredisko sa rozprestiera v Demänovskej doline od Derešov po Chopok až po Ďumbier. Ďalšie významné stredisko turistiky tvorí Čertovica s Bocianskou dolinou. V pohorí sú početné štátne prírodné rezervácie: Ďumbier, Ohnište, Turková, Salatín, Jelšie a mnohé ďalšie.

Myslím, že návštevníci si tu určite prídu na svoje a okrem prehliadky krásnej Demänovskej jaskyne, navštívia aj ďalšie prírodné krásy tohto parku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s