Vojenské múzeum

Vojenské múzeum Svidník je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v meste Piešťany. Svojou činnosťou nadväzuje na tradície Dukelského múzea, ktoré vzniklo v roku 1965.

Priestory múzea boli verejnosti slávnostne sprístupnené 4. októbra 1969, pri príležitosti osláv 25. Výročia Karpatsko-duklianskej operácie. Vojenské múzeum sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas 1.svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2.svetovej vojny s akceptom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 – 1945.

Budova centrálnej expozície Vojenského múzea vo Svidníku.V správe vojenského múzea je Centrálna expozícia, ktorá sa nachádza v štýlovej budove s priľahlým parkom bojovej techniky vo Svidníku a vyhliadková veža na Dukle. Na paneloch si návštevníci môžu pozrieť chronológiu významných udalostí daného obdobia a dôležité skutočnosti z dejín vojenstva na Slovensku. Expozícia je bohato doplnená trojrozmernými exponátmi – figurínami v historických uniformách, strelnými a chladnými zbraňami, odznakmi, medailami, a rôznou vojenskou technikou a dobovým vojenským materiálom.

Výhladková veža na Dukle.V múzejnej expozícii návštevníci získavajú informácie o bojoch v Karpatoch v r. 1914 – 1915, s dôrazom na dôvody, priebeh a výsledok Brusilovovej ofenzívy, ako aj priame dôsledky prvej svetovej vojny na región severovýchodného Slovenska.

V ďalšej časti expozície sa nachádzajú historické fotografie, ako aj rôzne dobové písomnosti dokumentujúce historické udalosti spojené s obsadzovaním územia Slovenska po vzniku Československej republiky v rokoch 1918 – 1919. Pozornosť je venovaná aj výstavbe čs. brannej moci v rokoch 1919 – 1939.

Autori expozície sa sústredili aj na priblíženie vojenskej histórie Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945.

Park bojovej techniky.Po prehliadke expozície v centrálnej budove si záujemcovia môžu prezrieť vonkajšiu expozíciu – Park bojovej techniky, v ktorom je vystavovaných celkom 15 veľkorozmerných zbierkových predmetov. Medzi najvzácnejšie patrí kolopásový nemecký obrnený transportér D-7, sovietsky gardový mínomet M-13 a sovietske dopravné lietadlo Lisunov Li-2.

Vzhľadom na skutočnosť, že posledná expozícia v meste Svidník bola reinštalovaná v r. 1996, v súčasnosti realizuje jej celkovú modernizáciu, vrátane úpravy vnútorných priestorov a výmeny expozičného interiéru. Modernizácia expozície vyplýva z uznesenia vlády SR z 20. decembra 2006 k Stratégii rozvoja múzeí a galérií v Slovenskej republike do roku 2011. Súčasné zameranie a rozčlenenie expozície bude zachované, avšak doplnené o nové poznatky vojenskej historickej vedy. Ďalším zámerom je inštalovať elektronické informačné pulty podávajúce informácie k expozícii, o Slovensku, jeho histórii, kultúre, spoločnosti, ekonomike. Uvažuje sa o vytvorení portálu virtuálneho múzea s prezentačnou a výchovno-vzdelávacou funkciou, interaktívnou PC technikou zabezpečujúcou sumárne popisy múzejných predmetov vystavovaných v expozícii, s možnosťou využitia teletextu pre sluchovo postihnutých a načítanie auditívneho popisu pre zrakovo postihnutých.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s