Smolenický zámok

Pohľad na Smolenický zámok.Smolenický zámok stojí na mieste pôvodného stredovekého hradu nad mestom Smolenice. Tento hrad vznikol v 14. storočí ako súčasť strážnych hradov v Malých Karpatoch (stráženie Českej cesty). Hrad sa stal na začiatku 15. storočia kráľovským majetkom, neskôr patril pezinským a svätojurským grófom a od začiatku 16. storočia rodine Országovcov. Ďalšie dve storočia boli vlastníkmi hradu Erdödyovci.

Začiatkom 19. storočia hrad vyhorel a ostala z neho len veža, ktorá sa s časťou opevnenia zachovala dodnes.

Posledný majitelia hradu Pálfiovci, začali na ruinách stavať Smolenický zámok podľa návrhu architekta Jozefa Huberta. Prvé práce na hradbách zámku sa začali už v r. 1887 úpravou bášt. Nádvorie Smolenického zámkuPočas prvej svetovej vojny sa stavba prerušila a v roku 1945 sa stal majiteľom zámku štát, zámok prevzala SNR a zvolila si ho za svoje letné sídlo. Zámok bol dostavaný, zariadený a 26.6.1953 bol odovzdaný Slovenskej akadémie vied (SAV), aby sa stal reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta a pre verejnosť je sprístupnený iba sčasti, záhrady, nádvorie, vyhradené miestnosti. Na zámku sa robia svadby a organizujú sa v ňom národné i medzinárodné vedecké konferencie, čo určite neprospieva zachovaniu jeho pôvodného rázu, ale na druhej strane je to pre zámok skoro jediný zdroj príjmov, z ktorého môžu hradiť jeho nákladnú údržbu. Od brány po vežu zdolávajú turisti 156 schodov. Vo vnútri zámku sa nachádza niekoľko štýlovo upravených salónov a chodieb, ale nenachádza sa tu žiadne historicky cenné vybavenie.

Smolenice

Obec Smolenice sa nachádza úpätí Malých Karpát v okrese Trnava a jednoduchá prístupnosť a úrodnosť umožnili osídlenie tohto územia už v staršej kamennej dobe. Z tohto obdobia sa však zachovali len ojedinelé archeologické nálezy, väčší výskyt je až v mladšej kamennej dobe.

Od roku 1976 sú Malé Karpaty chránenou krajinnou oblasťou. Smolenice ležia zrovna v oblasti Malých Karpát kde celé pohorie dosahuje najväčších výšok s vrcholmi Veterlín (724 m), Havranica (737 m) a najvyšším vrchom pohoria Zárubami (768 m). Nad Smolenicami sa nachádza prírodná rezervácia Dolina Hlboče – kaňonovité údolie s obnaženými skalnatými útvarmi a krasovými javmi a vzácnou flórou i faunou. V hornej časti doliny je 9 m vysoký vodopád, jediný v Malých Karpatoch. Voda z neho však padá iba občas, väčšinou na jar.

V Malých Karpatoch v okolí Smoleníc sa nachádza viacero zrúcanín hradov, napríklad Ostrý Kameň, Korlátka či Plavecký hrad.

Prírodná zaujímavosť

Jaskyňa DrinyV Smoleniciach je známy predovšetkým Smolenický zámok a k prírodným zaujímavostiam patrí jaskyňa Driny, ktorá vznikla v spodnokriedových rohovcových vápencoch koróziou atmosférických vôd. Bola objavená v roku 1929 smolenickými rodákmi Imrichom Vajsábelom a Jánom Baničom. Jaskynné priestory s prevládajúcimi puklinovými chodbami sú dekorované bohatou sintrovou výzdobou a jaskyňa má dĺžku 680 m a je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s