Mesto Martin

Martin je okresné mesto s rozlohou 67,74 km² , ktoré sa nachádza v Turčianskej kotline pri Malej Fatre. Preteká ním rieka Turiec, ktorá pramení v Kremnických vrchoch.

Mesto Martin v noci.

História mesta Martin

Z donácii Ladislava IV. pochádza prvá listinná zmienka, ktorá  je z roku 1284. Neskôr 3.októbra 1340 získal Martin mestské privilégium. Vývin mesta bol spomalený vpádom husitov do Turčianskej kotliny v roku 1431. Zmizli všetky právne dokumenty, až Žigmund ponechal mestu výsady obnovením mestských práv. Martin bol centrom Turčianskej župy od 17. do 20. storočia.

Matica Slovenská

V roku 1863 bola postavená Matica slovenská, ktorá  bola závislá od darov národne uvedomelej vrstvy. Úlohou MS je prebúdzať a upevňovať národné povedomie Slovákov a umocňovať slovenské vlastenectvo. Zakladá fondy na podporu národného a kultúrneho života doma i v zahraničí. Spolupracuje pri tvorbe učebnicových textov a učebníc, vytvára podmienky na všestranné vzdelávanie, podporuje kultúrny život mládeže a spolupracuje s mládežnickými organizáciami. Vydáva publicistiku, umeleckú tvorbu a vedecké diela.

Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine.Jesseniová lekárska fakulta Univerzity Komenského vznikla v roku 1962, kedy bolo založené detašované pracovisko bratislavskej lekárskej fakulty v Martine. V roku 1969 bola zriadená samostatná lekárska fakulta. S partnerskými univerzitami v Európe udržiava JLF UK vzťahy na medzinárodnej úrovni, čím umožňuje štúdium aj zahraničným študentom.

Priemysel v Martine

V období ČSSR, bol Martin významným strediskom zbrojárskeho a ťažkého strojárstva. V súčastnosti sa tu vyrába nábytok a papier. Hoechst-biotika sprevádzkovala časť továrne ECCO, kde sa vyrába luxusná obuv. Vznikol tu aj nový závod AUTO Martin, súčasť Volkswagen komplexu. V roku 2000 začal svoju činnosť. Závod sa zaoberá výrobou komponentov do podvozkov a prevodoviek. Patrí medzi najväčších zamestnávateľov v Turčianskom regióne.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s