Pamiatky UNESCO na Slovensku

Organizácia UNESCO vznikla v roku 1945 ako jedna z organizácií OSN. Jej základným cieľom je rozvoj medzinárodnej spolupráce a porozumenia v oblasti spoločenských a prírodných vied, výchovy a vzdelávania, kultúry, informácií, informatiky, komunikácie a životného prostredia. Slovenská republika sa stala členom UNESCO 9. Februára 1993.

Ako prvé boli v roku 1993 do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO zaradené tri lokality: Spišský hrad s okolím, Banská Štiavnica a Vlkolínec.  K ďalším neskôr zapísaným kultúrno-historickým pamiatkam patrí Žehra, Bardejov či Levoča.

Spišský hrad

Spišský hrad leží pod horským priesmykom nazývaným Branisko. Spišský hrad je dominantou celého Spiša a je najväčšou hradnou zrúcaninou Slovenska aj celej strednej Európy. Do kultúrnych pamiatok UNESCO je hrad zapísaný spolu so svojím okolím, ktoré tvorí Spišské Podhradie a Spišská Kapitula. Hrad vznikol v 12. storočí a postupne sa stále rozširoval. V 13. storočí bol hrad chránení kamenným opevnením, vďaka ktorému odolal aj tatárskemu vpádu. Z 13. storočia pochádza aj honosný románsky palác, valcovitá veža, románska brána i dnes už neexistujúca románska kaplnka. V 18. storočí bol hrad zničený požiarom a už nebol obnovený. Súčasťou  hradu je sprístupnená archeologická a historická expozícia z dejín hradu, stredovekých zbraní a feudálnej justície.

Spišský hrad

Historické centrum baníckeho mesta – Banská Štiavnica

Banská Štiavnica leží na strednom Slovensku a je najstarším baníckym mestom na Slovensku. V minulosti Banská Štiavnica patrila k hlavným producentom striebra v Uhorsku a k najvýznamnejším banským mestám. Banská Štiavnica je už oddávna známa ťažbou drahých kovov a to zlata a striebra. V 17. storočí tu bola založená prvá banská škola. Charakteristickými symbolmi mesta sú: Morový stĺp so súsoším sv. Trojice, Starý zámok a renesančný zámok. Hlavnou atrakciou mesta je Banské múzeum v prírode s možnosťou vstupu do podzemných priestorov historickej štôlne. Medzi technické pamiatky súvisiace s ťažbou patria hlavne štôlne, šachty, ťažné veže, umelé vodné nádrže, banícka klopačka a podobne.

Banská Štiavnica

Vlkolínec

Vlkolínec predstavuje pamiatkovú rezerváciu tradičnej ľudovej architektúry na Slovensku. Vlkolínec je obec ležiaca vo Veľkej Fatre na južnom úpätí vrchu Sidorovo v nadmorskej výške 718 m. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1376. VlkolínecMedzi chránené objekty Vlkolínca patria napríklad drevenice, zrubová studňa, zrubová zvonica a kostol Navštívenia Panny Márie. V obci je zachovaným vyše 40 drevených domčekov zo 16. až 19. storočia. V obci sa nachádza aj muzeálny objekt – Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania a informačné stredisko. Dominantou obce je drevená zrubová zvonica z roku 1770 a znakom obce je heraldická ruža s ihličnatým stromom na pažiti.

2 thoughts on “Pamiatky UNESCO na Slovensku

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s