Mesto Stará Turá

Stará TuráStará Turá je mesto na západe Slovenskej republiky, ležiace na juhozápade Trenčianskeho kraja. So svojím okolím patrí do Podjavorinského kopaničiarskeho kraja, o čom svedčí množstvo miestnych častí a kopaníc v okolí, rozprestierajúcich sa medzi Bielymi a Malými Karpatami a pod vrchom Veľká Javorina.

Prvá písomná zmienka o meste Stará Turá je z roku 1392, keď sa spomína v darovacej listine kráľa Žigmunda ako obec patriaca hradu blízko Starej Turej, hradu s názvom Čachtický hrad, ktorý v tom čase vlastnil Stibor zo Stiboríc a Beckova. Súčasťou čachtického hradného panstva bola Stará Turá až do zániku feudalizmu v Uhorsku.

Stará Turá dominuje množstvom historických pamiatok, ide hlavne o pamätníky patriace obetiam I. a II. svetovej vojny a hroby významných osobností a rumunských padlých vojakov.

DubníkMesto sa však najviac môže pýšiť vodnou nádržou Dubník. Ide o rekreačnú oblasť, ktorá počas letnej sezóny ponúka ubytovanie, kemping, kúpanie, požičovňu lodiek, vodných bicyklov a možnosť rybolovu. Celá rekreačná oblasť je vybudovaná okolo vodnej nádrže Dubník, ktorej dominuje v strede romantický ostrovček, na ktorý nie je problém doplávať alebo sa doplaviť na loďke. Z jednej strany je veľká pláž s bufetmi s občerstvením a možnosťou ubytovania sa. Druhá strana je obklopená lesíkom, ktorý ponúka zber húb. Každý víkend počas letnej sezóny je naokolo počuť hudbu z miestnej diskotéky, kde majú turisti možnosť spríjemniť si večer.

Príroda v okolí je nádherná svojou rozmanitosťou listnatých lesov a lúk, ticho a čerstvý vzduch sú zaručeným lákadlom mnohých turistov aj zo zahraničia.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s