Najnavštevovanejšie hrady Slovenska

Prekvapujúco aj na takom malom území, akým je Slovensko, môžeme nájsť množstvo kultúrnohistorických pamiatok, ktoré dokumentujú jeho históriu už od praveku takmer po súčasnosť. Sú to panské sídla, čiže príbytky spoločenskej elity, či pevnosti, stavby zabezpečujúce ochranu.

Väčšina Slovenských hradov nám už iba pripomína miesta, kde kedysi stály monumentálne pevnosti, z ktorých dnes ostali iba ruiny. No stále tu môžeme nájsť ešte aj zachovalé stavby, ktoré ale museli prejsť rekonštrukciou.  Západné Slovensko sa môže popýšiť Bratislavským hradom, hradom Červený kameň, či Trenčianskym hradom.

Bratislavský  hrad

Jedným z nich je Bratislavský hrad, ktorým sa pýši naše hlavné mesto Bratislava. Majestátny hrad sa týči na skalnom výbežku Malých Karpát, nad riekou Dunaj a výrazne dotvára panorámu hlavného mesta. Architektúru hradu najviac poznačili dostavby a prestavby v období gotiky, renesancie a počas panovania Márie Terézie. Od polovice 16. storočia, kedy sa Bratislava stala korunovačným mestom, boli v korunovačnej veži uložené korunovačné klenoty uhorských kráľov.

V súčasnosti sa na hrade nachádzajú expozície Slovenského národného múzea – Historického múzea a reprezentačné priestory prezidenta a parlamentu Slovenskej republiky. Hrad s areálom bol v roku 1961 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Bratislavský hrad

Hrad Červený kameň

Hrad Červený kameň sa zaraďuje medzi  najväčšie turistické atrakcie na Slovensku. Jeho počiatky siahajú do prvej polovice 13. storočia. Najskôr bol hrad kráľovským majetkom, neskôr sa ako jeho vlastníci vystriedali viaceré významné uhorské šľachtické rody, medzi inými i Matúš Čák Trenčiansky, Zápoľskí či Turzovci.  Na hrade sa točili filmy ako Princezná Fantagiró a Dračie srdce. Dnes slúži hradný objekt ako múzeum nábytku. Na hrade je stála expozícia dobového bývania šľachty, expozícia historických zbraní  a návštevníci si môžu prezrieť hradnú obrazáreň či hradné pivnice. Na hrade sa pravidelne konajú rôzne podujatia, ako napríklad : Vína na hrade, Noc múzeí a galérií, Historický festival, Letný komorný koncert na hrade a veľa ďalších.

Hrad Červený kameň

Trenčiansky hrad

Hrad sa vypína na skalnatom brale nad mestom Trenčín. Trenčiansky hrad patrí medzi najstaršie hrady na Slovensku, vznikol v 10. storočí. K stálej expozícií hradu patrí : Hradná studňa, Feudálna justícia, Erby majiteľov, držiteľov a kapitánov hradu, chladné a palné zbrane od 13. do 19. storočia a Rodová galéria Ilešháziovcov. Na Trenčianskom hrade Vás taktiež poteší atrakcia Skupina historického šermu, ktorá vystupuje v rámci nočných prehliadok. Trenčiansky hrad patrí medzi najnavštevovanejšie hrady na Slovensku.

Trenčiansky hrad

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s