Mesto Kežmarok

Mesto KežmarokKežmarok bol osídlený už pred 50 000 rokmi, o čom svedčia archeologické nálezy z 9.-10. storočia. Kežmarok vznikol zlúčením viacerých osád. Slovania prišli na toto územie v 8. – 10. storočí. V 15. stor. pribudli Kežmarku ako slobodnému kráľovskému mestu ďalšie politické a hospodárske privilégia. Podľa posledného sčítania obyvateľstva žije v Kežmarku 17 241 občanov.

Centrom kultúrneho života vyšších vrstiev bol Kežmarský hrad. Je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463.

Hrad Kežmarok

Staviteľmi a prvými majiteľmi boli bratia Imrich a Štefan Zápoľský. Posledným majiteľom bol Ferdinand Rueber a v roku 1702 ho odkúpilo mesto Kežmarok. V 2.pol. 19. stor. sa objavili prvé snahy o opravu hradu a zriadenie múzea v ňom, no k uskutočneniu tejto myšlienky došlo až v 1. polovici 20. storočia. Výstavy boli otvorené až v roku 1931 a v súčasnosti sú v ňom sprístupnené historické expozície, ktoré hovoria o vývoji mesta v 13. až 19. storočí a okolia. Každoročne sa na hrade konajú rôzne slávnosti a oslavy spojené s ľudovým remeslom. Vstup je možný do celého areálu hradu vrátane do hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže.

Hrad Kežmarok

Slovensko má veľa známych a nádherných kultúrnych pamiatok, preto si ich chráňme aby sme na ne mohli byť pyšný.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s