Spišský hrad

Dominanta Spišského regiónu – Spišský hrad

Mesto Spišská Nová Ves

Prvá písomná zmienka o Spišskej Novej Vsi pochádza  už z 29. novembra 1268. V tomto roku už jestvovala a bola osídlená. Jedným z najrozšírenejších odvetví výroby bolo baníctvo. Banská práca sa rozvíjala od prvých stáročí, pretože nielen ich obyvatelia, ale aj široké okolie potrebovali kovy. Spišská Nová Ves využívala aj bohatstvo lesov a k tomu patrilo aj drevo k vzácnym surovinám. Do mesta sa vchádzalo štyrmi bránami: levočskou, rožňavskou, vyšnou a nožnou (mlynskou).

Dominanta Spiša

Spišský hrad v noci

Jednou z naj-navštevovanejších častí Spišského regiónu je Spišský hrad, ktorý vládne Spišskej kotline v nadmorskej výške 634 m, a je najcennejšou pamiatkou Spiša. Kvôli svojej rozlohe 4 hektárov sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Bohaté sú aj jeho dejiny. Skala, na ktorej bol vybudovaný, bola osídlená v dobe kamennej. Valy, v teréne ešte znateľné, obklopovali celý hrad a prechádzali cez jeho najväčšie nádvorie. Po zániku tohto hradiska vzniklo na susednom kopci ďalšie silné hradisko. Až po ňom sa začínal budovať dnešný Spišský hrad. Na hrade sa narodil aj posledný uhorský kráľ pred Habsburgovcami a tým bol Ján Zápoľský. Hrad dnes slúži ako expozícia všetkých nálezov v ruinách hradu a jeho okolí. Spišský hradKaždým dňom sa na toto miesto hrnú stovky turistov za cieľom obzrieť si túto stojacu krásu a na chvíľu sa vrátiť do čias hradov, zámkov a starovekých bitiek.

Dúfajme, že naše národné pamiatky nebudú zanedbané, že budú slúžiť ešte celé stáročia a neskončia zničené ako hrad Krásna Hôrka.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s